Wstęp do marketingu - wykład, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wstęp do marketingu - wykład, sem IV - strona 1

Fragment notatki:

WSTĘP DO MARKETINGU
MARCET= rynek.
MARKETING- w postaci wyodrębnionej koncepcji zarządzania zaczął rozwijać się po zakończeniu I wojny światowej w USA, a następnie w pozostałych państwach wysoko rozwiniętych.
Przyczyny rozwoju działalności marketingowej:
-Olbrzymi wzrost produkcji przemysłowej w początkach XX wieku, głównie w USA, jako bezpośrednie następstwo rewolucji naukowo-technicznej drugiej połowy XIX wieku.
-Wzrost koncentracji w przemyśle i handlu, będący wynikiem industrializacji oraz ekonomizacji procesów gospodarczych. Wzrost skali produkcji pociągnął za sobą wzrost znaczenia producentów, zdobywania niezależnej pozycji przez detalistów. Ostatecznym efektem tych przemian było wyodrębnienie się na rynku podmiotów o dużej skali działania co wymagało wprowadzenia nowej koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem.
ERY W EWOLUCJI KONECPJI MARKETINGU:
Era produkcyjna- związana z rewolucją przemysłową II połowy XIV wieku w USA, a następnie w Europie zachodniej, w Polsce podejście to dominowało przez cały okres funkcjonowania gospodarce centralnie planowanej.
Era sprzedaży- trująca w krajach wysoko rozwiniętych do połowy lat 20-tych, do lat 50-tych XX wieku w Polsce podejście to rozpoczęło się po 1989 r.
Era marketingowa- zapoczątkowana w krajach wysoko rozwiniętych w I połowie dekady lat 50-tych XX wieku.
SPECYFIKA ERY PRODUKCYJNEJ- w krajach wysoko rozwiniętych nowe technologie oraz metody organizatorskie przyczyniły się do rozwoju produkcji na wielką skalę, co w połączeniu ze spadkiem kosztów wytworzenia pozwoliło producentom osiągnąć znaczne zyski. Występująca wówczas przewaga popytu nad podażą nie zachęcała producentów do podejmowania wysiłków w celu lepszego rozpoznania potrzeb odbiorców. Dlatego też funkcje marketingu ograniczyły się jedynie do organizacji handlu, którego głównym zadaniem było przekazywanie towarów od producenta do nabywców walka konkurencyjna zawężała się do oddziaływania cenowego na ich ostateczne decyzje zakupowe.
ERA SPRZEDAŻY- dalszy rozwój masowej produkcji oraz rosnąca realna siła nabywcza społeczeństwa, przyczyniając się do nasycenia rynku. Przeniosła uwagę producentów z obawy przed zniszczeniem towarów zanim zostaną sprzedane na konieczność znalezienia odbiorców dla wytworzonych wyrobów.
ERA MARKETINGOWA- stwierdzono, że najważniejszym zadaniem stojącym przed przedsiębiorstwem jest nie jak dotąd produkcja czy sprzedaż dóbr, ale poznanie oczekiwań nabywców finalnych i potrzeb konsumentów, które wraz ze wzrostem dochodów, mobilności oraz zmianą standardów życia, uległy częstym dużym zmianom lub modyfikacjom. Konsekwencją tego stała się konieczność nie tylko dostosowania wyrobów do wymagań nabywców, ale także oddziaływanie na gust odbiorców i kreowanie nowych dotąd nieuświadomionych sobie przez nich potrzeb.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz