Współczesne badania opinii publicznej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Współczesne badania opinii publicznej-opracowanie - strona 1 Współczesne badania opinii publicznej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Współczesne badania opinii publicznej
Współczesne badania opinii publicznej to fragment szerszego pojęcia „Badania ankietowe“. Opierają się na ankiecie, wywodzi się to z pojęcia enquete (kiedyś odnosiło się do zbierania informacji w terenie) zawężeniem tego terminu do per sondage (sądowanie opinii i postaw) XIX wiek Ch. Le Play prowadził badania służące poprawie położenia życiowego klas niższych za pomocą pytania, jakie są wzory życia, jak wygląda ich dzień itd. (próba inicjatywy społecznej, która idzie z klas wyższych) Miało to służyć akcjom zmiany polityki Dziś badania opinii społecznej nie posiadają już takiej incjatywy. Badanie ankietowe składa się z trzech faz trzeba 1.określić próbę musi być reprezentatywna, np. płeć, wiek, itd) Jest różnica pomiędzy sondą uliczną
2. Przeprowadzenia badań ankietowych, klasycznie ankieter prosi o wywiad, rozpowszechnienie się ankiety telefonicznej.
3. Opracowanie materiałów, kodowanie, operacja zw. z umiejętnościami np. statystycznymi
W USA powstaje pojęcie Survey(musi być właściwa próba, sample), czyli badania przeglądowe, systematyczne zbieranie informacji za pomocą np. ankiety pocztowej. Jedna z odmian badań przeglądowych jest Opinnion Poll (sondowanie opinii publicznej)
Straw Poll technika badawcza odnosząca się do badań opinii publicznej, powstała w latach 20. XIX wieku w USA na użytek dziennikarzy, prasy zarówno lokalnej jak i krajowej, polega na pytaniu przypadkowych osób. Badanie wyrywkowe, nie mające większego znaczenia, kobiety mimo braku praw wyborczych były uwzględanine w tych badaniach. Badania ankietowe wymagają określoneych kroków, dużego budżetu składa się z:
Informacja musi być uzyskana bezpośrednio od osoby badanej stanowią alternatywe dla eksperymentów (najb prawomocna tech badawcza
Ekstrapolacja wyników czyli stopień prawomocności wyciagania wniosków dla całej społeczności. Jaką to ma wage, jaki jest margines błędu (3%), jeżeli ten margines jest przekroczony to albo to manipulacja albo błąd w sztuce.
Straw Poll - Nie jest to już stosowane, ale nowoczesne metody stanowią nową ich formę, np maile w czasie trającego programu, sondy podczas programu, to jest inscenizacja. Jest to metoda przyciągnięcia widza. W gruncie rzeczy jest to szkodliwe. Smsowe udzielanie odpowiedzi sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z komunikacją symetryczą (cały format służy temu, żeby sprawdzić takie wrażenie). Mamy tu podwóją iluzję: metodologiczna oraz komunikacyjna (aspekt dialogowości demokracji). Gallup za pomocą badań reprezentatywncyh trafnie przewidział wyniki wyborów prezydenckich w USA w latach 30.
Inne problemy rodzą się wtedy kiedy mamy do czyniania z lepszymi badaniami. Badania opinii publicznej są krytykowane bardzo często.


(…)

…. Pod kątem typów relacji władzy, przemian relacji władzy, mikrofizyka władzy (sposoby odnoszenia się do siebie, przestrzeń publiczna, egzekwowanie decycji, władza jest strategią, podstawową zasadą organizowania relacji społecznych) Cyw europ nastąpiło historycznie stopniowe przesunięcie do władzy dyscyplinarnej (wprowadzenie ludzi i zbiorowości w samo dyscypline) system oparty na nadzorze, na podglądaniu…
… powiedzieć coś innego, coś co wykrasza poza badanie. Kwestia tzw. Udzielania głosu. Społeczeństwo nadal pozostaje w strefie milczenia. Problematyka badań dialogowych (ludzie, którzy są pytani mają możliwość na wygłaszanie tego co oni uważają) Sondaż deliberatywny - nowa technologia badań opinii publicznej wprowadzona przez J. Fishkina polega na tym, że zaprasza się w danej zbiorowości duzą liczbę osób…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz