Zarzuty wobec badań opinii publicznej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 203
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarzuty wobec badań opinii publicznej - wykład - strona 1 Zarzuty wobec badań opinii publicznej - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Zarzuty wobec badań OP (zw z regułami komunikowania):
1. w więszkości ludzie zrozumieją zbitki słów w podobny sposób; ci którzy ich nie zrozumieją nie sa grupą reprezentatywną - założenie błędne.
2. zdolność do ewokowania, wyrażenia za pomocą słów swojego zdania na każdy temat (każdy z nas ma sprawy ułożone z głowie, każdy ma przemyślenia na jakiś temat) założenie błędne. 3. wywiad kwestonariuszowy w gruncie rzeczy nie różni sie w zasadniczy sposób od zwykłej normalnej rozmowy - założenie błędne.
Zarzuty o charakterze społecznym i politycznym:
problem udzielenia głosu (czy OP na prawde ma sznasę na wyrażenie tego, co chce?)
problem badań dialogowych (czy badanie ankietowe prowadzi dialog ze spoeczeństwem?)
wielka kariera badań OP jest związana ze sprawowaniem władzy; aby to zrozumieć, konieczny jest przegląd metod badań OP (S. Herbst).
Sondaż deliberatywny (J. Fishkin) - nowa technologia badań opinii publicznej; zaprasza się z danej zbiorowości dużą liczbę osób z próby reprezentatywnej na 1-2 dni, do miejsca, gdzie prowadzą dyskusje na określony temat. W Polce przeprowadzony po raz pierwszy w Pozaniu w 2009 roku. Na takim spotkaniiu są dyskusje w małych grupach i dużych. Na początku i na końcu spotkania robiony jest typowy sondaż. Zmiany w tych sondażach mówią nam o tym gdyby społeczeństwo miało czas i wiedzę na dany temat. Lazarsfeld - sondaże wzmacniają procesy negatywne (depolitycyzacja, wyobcowanie polityczne współczesnych społeczeństw)
Sondaże jako broń retoryczna - sondaże są używane z racji na ich symboliczne znaczenie. Sondaż jako narzędzie walki. Zmiana symptomatyczna.
Kolejny sposob wykorzystywania sondaży jest symboliczny, chodzi o sytuacje, w których nie mamy określonego celu. Wyniki sondaży kierują tematami, wpływają na to o czym się mówi i jak się mówi. Silne oddziaływanie sondaży o charakterze symbolicznym. Wyniki sondaży mają silne przełożenie na wyniki wyborcze, na zasadzie efektu zabierania się z peletonem. Symboliczne aspekty wykorzystywania sondaży wiążą się z tym, że zostawiają liczną część społeczeństwa niewysłuchaną (próba reprezentatywna trafia po części do tych osób, które mają inne problemy niż te, które poruszane są w sondażach, ale często nie są oni wysłuchiani)
Postrzeganie opini publicznej (xero str. 222)
W różnych obszarach działa ten mechanizm, także w obszarze postrzegania opinii publicznej.
 
ZA
PRZECIW
ZA
Odzwierciedlenie percepcji
Hard core - twardy rdzeń
PRZECIW
Pluralistyczna ignorancja
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz