Postrzeganie opini publicznej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Postrzeganie opini publicznej-opracowanie - strona 1 Postrzeganie opini publicznej-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Postrzeganie opini publicznej (percepcja)
Actual Majority - faktyczna większość
Percepcja odzwierciedlona - Płyniemy z głównym nurtem i dobrze go odczytujemy
IV. Fałszywe uzgodnienie
II. Świadomi siebie przeciwnicy - twardy rdzeń
Do poprzedniego wykładu: S. Herbst pojęcie rządomyślności - neoliberalny sposób zarządzania wielkimi popolacjami polega na wprowadzaniu iluzorycznego poczucia tego że los jest w ich rękach. Ze powinni być kreatywni itd. I że wiele od nich zależy. Aspekty: przemożne zainsteresowanie sobą (wyglądem, ciałem, duchem)
Troska o siebie - naczely drogowskaz dla coraz większej grupy osób. W społeczeństwie, które straciło grund pod nogami narasa poczucie ryzyka, zagrożenia a z drugiej stony narasta wymóg sprostania tym sytuacją. W tym kontekście pojawiają się urządzenia, które zapewniają w miare płynne funkcjonowanie społeczeństw. Dzieje się to pod pozorami przekazywania odpowiedzialności ludziom. Ludzie muszą się wykazać muszą sprostać podwyższonym wymogą kwalifikacji. Percepcja nie tylko opinii publicznej, wpływanie na całą rzeczywistość społeczną.
W.Lippmann Scena działań
Obraz sceny działań wnaszych oczach Nasza reakcja(nie jest wywołana przez scena działań, tylko na obraz faktów naszych oczach Thomas - definicja sytuacji jeśli ludzie def. Syt. Jako realną to jest ona realna w swoich konsekwecjach Merton - przepowiednia samospełniająca się. Jeżeli uważamy, że bank bankrutuje to wyciągamy pieniądze i on naprawdę bankrutuje. Gumperz - to jak my postrzegamy rzeczywistośc zależy od tego jak jesteśmy wyposażeni, fakt znika, bo fakty są przez nas interpretowane. Na tej bazie rodzi się nasza reakcja. To jak my zdef. To co się stało ma bezpośredni wpływ na to co dzieje się dalej. Efekt trzeciej osoby - (psychologia społeczna) - wpływ mediów - polega na tym, że przypisujemy innym większy wpływ mediów niż sobie samym. Przykład: II wś kopalnia wiedzy, zachowania zbiorowe, lotnicy japońcy rozrzucili ulotki, żeby czarni się nie angażowali bo to wojna białych. Obawiano się spadku, ale nie udowodniono, że to na nich wpłyneło. Gotowość do przypisywania innym grupą tego co nas nie dotyczy spowodowane jest dystansem. Im bardziej czujemy się z tą grupą związani tym gotowość do przypisywania im uległości spada.

(…)

… niż sobie. Kultura narzekania - bariera modernizacyjna, pesymizm, melancholia jest istotną barierą rozwoju gospodarczego, ekonomicznego. Stronniczości ideologiczne - bazowe org. Światopoglądowe, zasadniczy podział na stronniczość liberalną i konserwatywną. Zapatrywania obyczajowe społeczne, konserwatywne: zakłada, że należy zabiegać o powrót do kultury przeszłej, która dziś jest w stanie zagrożenia, kiedyś…
… atrybucji - przypisywanie motywów, kradzież to jesteśmy gotowi przypisać innym grupom motywy np. chciwość niemoralność, a członkom własnej grupy nie. Odnosi się to do okoliczności w przypadku atrybułowania innym grupom jesteśmy skłonni przypisywać wew. motywy. Wtedy kiedy atrybułujemy te same zachowania sobie to dokonujemy atrybutucji zewnętrzej(kradzież bo: bieda, bezrobocie, duża rodzina)
Zaprzeczająca…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz