Ważne postacie (Foucault, Bandwagon, Weber, Parsons, Lazarsfeld)-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ważne postacie (Foucault, Bandwagon, Weber, Parsons, Lazarsfeld)-opracowanie - strona 1 Ważne postacie (Foucault, Bandwagon, Weber, Parsons, Lazarsfeld)-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Ważne postacie (Foucault, Bandwagon, Weber, Parsons, Parsons, Lazarsfeld) Foucault - techniki zarządzania poprzez nadzór, narastanie władzy za pomocą nadzoru. Zarządanie poprzez przyglądanie się. Sondaże są po to by poglądać społeczeńtwo i tym samym mieć je pod kontrolą.
W związku z przemianą o których mówi schemat dokonuje się w społeczeństwach europopejskich zmiana dotycząca pojomwania czym ta opinia jest. W historii w ideach i myśli znajdziemy przekonanie ze opinia publiczna jest całością pozajednostkową (holityczny twór- coś co ma swoje właściwości) W XVII i XIX wieku wyobrażano sobie, że opinia publiczna to całość społeczeństwa. W tym mniemaniu opinia publiczna była wyrazem woli powszechnej (Rousseau) każde społeczeństwo posiada wspólne poza jednostkowy cel. Dziś można mówić o sceptycyźmie. Dziś opinia publiczna to agregat suma jednoskotwych nastrojów wychwyconych przez wyspecjalizowane techniki i opubikowane w mediach. Współcześnie opinia publiczna to agregat(suma) indywidualnych nastrojów, są one zliczone i publikowane w mediach.
Z zasadniczą przemianą wiąże się przekonanie czym opinia publiczna jest, ale również sprawa, że opinia publiczna stała się towarem (można opinie publiczną kupić, jest przedmiotem o charakterze komercyjnym). Opinia publiczna myślimy o niej za pomocą sondaży, wiążą się z tym instrumentalne metody wykorzystania opinii. Opinia publiczna to środek w walce przede wszystkich politycznej. Współcześnie mówimy o tzw. „niezależnym wyborcy“, taki który jest gotów do wszystkiego, da się przekonać do wszystkiego. Niezależny wyborca jest podatny na manipulacje, można go nakłonić, nie jest uzależniony od światopoglądowej wizji świata. Pubikacja sondaży wpływa na niezależnych wyborców. Bandwagon - jechanie z wygranymi, zabrać się z peletonem. Ci którzy nie mają sprecyzowanych poglądów, są skłonni do zabrania się z tymi, których głos rośnie. Ma to niezwykłą siłe rażenia. Bo ci ludzie przyłączają się do trendów. Sondaże mogą być wykorzystywane w sposób precyzyjny po to by zdyskredytować przeciwnika. Nadal wsród nas pojawiają się przestarzałe pojęcia, w których myślimy, że opinia publiczna to rzeczywistość. Rzeczywistość ma inny charakter niż opinia publiczna. Weber - jego zdaniem racjonalizacja, która dokonuje sie w cywilizacjach zach ma charakter instytucjonalny. Rozwija się mentalność którą można nazwać pragmatyczną bądź praktyczną. Następuje kryzys wiary w idee, poglądy. Zanika inny typ racjonalności, dla Webera Rajonalność instrumentalność i oriantacja na wielkie wartośći(substancjalna, treściowa) jest pod wielką presją, musi się uzasadniać, przestałą być czymś oczywistym, nasze czasy to wielki tryumf jest że myślenie instrumentalne to zdrowy rozsądek. „Odczarowanie świata“


(…)

… symbolicznym. Wyniki sondaży mają silne przełożenie na wyniki wyborcze, na zasadzie efektu zabierania się z peletonem. Symboliczne aspekty wykorzystywania sondaży wiążą się z tym, że zostawiają liczną część społeczeństwa niewysłuchaną (próba reprezentatywna trafia po części do tych osób, które mają inne problemy niż te, które poruszane są w sondażach, ale często nie są oni wysłuchiani)
Lata 50. i 60. Złoty wiek sondaży. Gallup - za pomocą próby reprezentatywnej trafnie ocenił wynik wyborów prezydenckich. Wielka fala zainteresowania. „Puls demokracji“.
Mit niezależne media, prasa, nowoczesna prasa jest mniej doskonałym ukazywaniem opinii publicznej. W XIX wieku prasa lokalna, więc była wyrazem opinii publicznej. Dziś prasa jest elementem machiny, prowadzi swoje akcje, ma swoje upodobania. Demokracja uczestnicząca- polega na jak najszerszym udziale w debatach publicznych
Demokracja antyczna powstała wtedy kiedy demokracja uczestnicząca była możliwa. Dotyczyła obywateli. Opierała się na dyskusji, na racjonalnej idei, na maksymalizacji uczestnictwa, opiera się na woli powszechnej, dobro wspólne. Dziś to nie jest możliwe, musimy tworzyć dmokracje o charakterze reprezentatywnym. Demokracja ma być konstytucyjna…
…)
Parsons - wyłuskał z Webera, nazwał to co Weber nie nazwał. Przejście od dyfuzyjnego zaangażowania w relacje do relacji specyficznych narastanie anonimowości (społeczeństwo się wychładza, przestaje ludzi obchodzić) cecha związana z wymogami modernizacji. Z sondażami wiąże się jeszcze jedna sprawa, mają moc wypierania innych wyrażeń opinii publicznych. Są numerem jednen, jeśli chodzi o wyrażanie op…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz