Wskaźniki rentowności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wskaźniki rentowności - omówienie - strona 1 Wskaźniki rentowności - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Wskaźniki rentowności
Wskaźnik rentowności kapitału całkowitego
W tej postaci wskaźnik ten jest miarą efektywności całości zainwestowanego kapitału, niezależną od struktury kapitałowej (finansowej). Nadaje się więc do porównań firm o zróżnicowanych poziomach zadłużenia. Wskaźnik rentowności aktywów:
Rentowność ekonomiczna wyraża więc wielkość zysku netto przypadającego na jednostkę zaangażowanych w przedsiębiorstwie aktywów. Tym samym określa on efektywność zarządzania przez firmę swoimi zasobami trwałymi i obrotowymi. Im większe wartości przyjmuje ten wskaźnik, tym efektywność wykorzystania aktywów jest większa.
Wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE jest miernikiem oceny wyników działalności bardziej użytecznym dla akcjonariuszy, gdyż ilustruje zdolność firmy do generowania zysku z każdej złotówki kapitału własnego. Wskaźnik rentowności sprzedaży:
Jest on miarą sukcesów przedsiębiorstwa na rynku. Uwzględnienie w liczniku wskaźnika zysku netto powoduje, że przedmiotem oceny jest nie tylko efektywność działalności operacyjnej bezpośredniej i pośredniej, ale też operacji finansowych (m. in. poziom zadłużenia), zdarzeń nadzwyczajnych i polityki podatkowej.
wskaźnik poziomu kosztów:
Wskaźnik poziomu kosztów oblicza się i ocenia w przedsiębiorstwach rentownych, niskorentownych oraz deficytowych. W tych pierwszych będzie on przyjmował wielkości mniejsze niż 100, w drugich w granicach 100 i w trzecich powyżej 100. Pozytywnie oceniona zostanie działalność tego przedsiębiorstwa, które uzyskuje wskaźnik poziomu kosztów mniejszy niż 100, a ponadto w przeanalizowanym okresie ma on tendencję malejącą. W analizie służącej do oceny sytuacji finansowej zastosowano globalny wskaźnik Z o następującej postaci: Z = 1,2 X1 + 1,4 X2 + 3,3 X3 + 0,6 X4 + 0,99 X5 X1 - kapitał obrotowy netto / aktywa X2 - skumulowany zysk netto (kapitały własne - kapitał podstawowy) / aktywa X3 - zysk przed opodatkowaniem i spłatą odsetek / aktywa X4 - rynkowa wartość kapitału własnego / zadłużenie X5 - przychody ze sprzedaży / aktywa Ustalono, że wartości „Z” na poziomie: 1,8 i mniej świadczą o wysokim ryzyku związanym z finansowaniem przedsiębiorstwa, w przedziale 1,8 - 2,9 oznaczają brak przesłanek upadku przedsiębiorstwa, powyżej 2,9 świadczą o znikomym prawdopodobieństwie bankructwa firmy. Model ten cechował się 90% sprawdzalnością w pierwszym roku funkcjonowania firm oraz 80% sprawdzalnością w drugim roku.
Sektor finansów publicznych tworzą:
1) organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały;


(…)

… i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
9) Narodowy Fundusz Zdrowia;
10) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;
11) uczelnie publiczne;
12) Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;
13) państwowe i samorządowe instytucje kultury oraz państwowe instytucje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz