Wskaźniki pracy suszarki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1771
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wskaźniki pracy suszarki - strona 1 Wskaźniki pracy suszarki - strona 2

Fragment notatki:

WSKAŹNIKI PRACY SUSZARKI Sprawność kinetyczna (energetyczna). η = q użytkowe / q całkowite
q użytkowe - energia (ciepło) użyteczne, ciepło zużyte na odparowanie wody z materiału
q całkowite - całkowita ilość energii zużyta w procesie. Ciepło przyjmowane przez 1kg powietrza w podgrzewaczu
q użytkowe = r(x 2 - x 1 ) [K]/ kg pow such] gdzie r - ciepło parowania w średniej temp materiału [K]/kg H 2 O]
x 2 , x 1 - bezwzględna zawartość wody w powietrzu [kg H 2 O/kg ps]
q całk = Cp (t 1 - t 0 ) = i 1 - i 0 Jeżeli obliczenia prowadzi się na 1kg odparowanej wody to:
η s = q użyt / q całk = (r+Δr) / q podgrzewacza
Δr - uwzględnione, gdy proces prowadzi się do wysokiego stopnia wysuszenia
Objętościowe natężenie odparowania Wr [kg/m 3 * s] Masa wody odparowanej w jednostce czasu przypadająca na jednostkę objętości suszarki. Wskaźnik ten stosuje się do suszarek dyspersyjnych (materiał zawieszony w gazie)
Powierzchniowe natężenie odparowania W A [kg/m 2 * s] Masa wody odparowanej w jednostce czasu, przypadającą na jednostkę powierzchni suszarki. Wskaźnik ten stosuje się do suszarek taśmowych, półkowych, komorowych, czyli w warunkach przepływu czynnika suszącego nad powierzchnia materiału przez złoże.
Jednostkowe zużycie ciepła - Ilość ciepła zużyta w suszarce na jednostkę masy wody usuniętej z materiału lub jednostkę wysuszonego produktu.
RODZAJE SUSZAREK Suszarki tunelowe Zastosowanie - do suszenia materiałów w płytach, kartonie, skór, materiałów ceramicznych, ziarnistych o konsystencji pasty, włóknistych itp.
Przepływ powietrza - współprądowy, przeciwprądowy, prostopadły w stosunku do ruchu materiału
Wady - nierównomierność suszenia na różnych wysokościach tunelu. W suszarkach współprądowych i przeciwprądowych następuje znaczny spadek temperatury na wlocie i wylocie i znaczny wzrost wilgotności powietrza
Suszarki taśmowe Mają taśmę z tkaniny lub siatki, służy ona do przenoszenia materiałów wewnątrz suszarki.
Zastosowanie - materiał w stanie zgranulowanym, w postaci włóknistej, krystalicznej, ogólnie w postaci cząstek o wymiarach od 3 do 15 mm. W przemyśle spozywczym może być zastosowane suszenie pianowe.
Przepływ powietrza - współ, przeciwprądowy, w prądach skrzyżowanych, poprzez materiał.
Rodzaje - suszarki taśmowe z nawiewem poprzez materiał; taśmowe konwekcyjne, w których taśma nie jest przepuszczalna dla powietrza, które przepływa nad materiałem; suszarki taśmowe kontaktowe, w których nieperforowana taśma przesuwa się nad gorącą powierzchnią (proces prowadzony zazwyczaj pod obniżonym ciśnieniem)


(…)

…), podwyższenie lepkości można uzyskać poprzez zagęszczenie lub przez dodanie koloidów hydrofilowych ( zastosowanie metylocelulozy, żelatyny w przetworach mięsnych i pektyn w owocach jagodowych)
dodanego środka spieniającego - stabilizatora pian. Najpowszechniej są stosowane związki powierzchniowo czynne : białko soi, monostearynian glicerolu, monostearynian glikolu propylowego, palmitynian sacharozy, albumina…
….
Metoda „spaghetti” - piana nanoszona na taśmę lub tace w postaci wałeczków o średnicy 1,5 - 3 mm. Czas suszenia jest czterokrotnie skrócony w porównaniu z suszeniem w warstwie. Wydajność procesu ok. 0,5 kg/m2 * h gotowego produktu
Metoda kraterowa - piana nanoszona na taśmę lub tace w warstwie o grubości ok. 3 mm. Tace są perforowane, przez nie poprzecznie przepływa powietrze o prędkości ok. 4 m/s…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz