Suszarki konwekcyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 525
Wyświetleń: 4683
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Suszarki konwekcyjne - strona 1 Suszarki konwekcyjne - strona 2 Suszarki konwekcyjne - strona 3

Fragment notatki:

Suszarki konwekcyjne Suszarki opadowe (szybowe) Stosowane są do suszenia materiałów ziarnistych (tj zboża, cukier, nasiona oleiste, węgiel granulowany). Gorące powietrze jest doprowadzone prostopadle do materiału suszonego.
Typy suszarek szybowych : materiał opada swobodnie; swobodny ruch materiału jest sztucznie zwalniany przez zainstalowanie przegród; materiał porusza się w aparacie w postaci ciągłej masy, jego prędkość określona jest przez ilość odbieranego materiału suchego; prędkość materiału określona jest przez prędkość mechanizmów transportujących wewnątrz suszarki.
Jednostka odparowania objętościowego to 20 - 50 kg/m 3 * h
Wady mała intensywność suszenia; nierównomierność suszenia ze względu na trudności w zapewnieniu równomiernego przepływu ziarna, szczególnie w obszarze materiału wilgotnego.
Rodzaje przegród pionowe perforowane przewody, żaluzjowe kolumny, daszki
Suszarki bębnowe Przepustowość kilkuset kg - kilka ton/h. Zbudowane są z bębna obracającego się wzdłuż osi przechodzącej przez środek podstawy walca. Materiał w bębnie jest unoszony. Powietrze może przepływać współprądowo i przeciwpradowo. Bębny są nieznacznie pochylone.
Zastosowanie : do suszenia materiałów zgranulowanych, swobodnie przesypujących się, nieodpornych na działanie wysokich temperatur. W przemyśle spożywczym - wytłoki jabłkowe, wysłodki buraczane, skrobia, cukier, ziarna kakaowe i kawy, mączka rybna, słód.
Rodzaje: suszarki bezprzeponowe, suszarki z żaluzjami, suszarki przeponowe
Suszarki bezprzeponowe. Prędkość obrotowa 1-15 obr/min, średnica bębna do 4 m, długość od 4 do 15 średnic
Liczba przegród przyspawanych do bębna od 6 do 12 średnic liczonych w metrach. Szerokość przegród od 1/12 do 1/8 średnicy bębna
Parametr charakteryzujący pracę suszarki bębnowej to tzw załadowanie
X = Vm śr/V
Vm śr i V - średnia objętość materiału w bębnie i objętość pustego bębna
Dla materiałów suszących się wolno i takich, które maja długi pierwszy okres suszenia są znaczne wartości załadowania
Załadowanie dla suszarek współprądowych jest mniejsze niż dla przeciwprądowych
Suszenie wpołpradowe jest stosowane do usunięcia znacznej ilości wody w początkowym stadium suszenia oraz do suszenia materiałów, których nie należy przegrzewać.
Suszenie przeciwprądowe - do materiałów, które wymagają łagodnego suszenia w stanie wilgotnym, do materiałów o wysokiej równowagowej zawartości wody
Suszarki żaluzjowo - bębnowe Przekrój poprzeczny kanałów nawiewnych stopniowo zmniejszony w kierunku wylotu bębna
Dość znaczna głębokość złoża, zajmuje ono ok. 40% objętości suszarki, co pozwala na uzyskanie znacznych czasów suszenia


(…)

… międzyczasteczkowej wskutek oddziaływania drgań na strukturę złoża. Suszarki ze złożem fluidalnym są to suszarki, w których powietrze przepływające przez materiał przekracza początkową prędkość fluidyzacji. Nie stosuje się wtedy wibracji bardzo intensywnych, bo mogą mieć nawet ujemny wpływ na wymianę ciepła i masy (drgania < g )

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz