Wprowadzenie do etyki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wprowadzenie do etyki - strona 1

Fragment notatki:

WPROWADZENIE
Można niewątpliwie postawić pytanie o sensowność i potrzebę studiowania etyki (nawet w bardzo ograniczonym wymiarze) w programie studiów geograficznych, w tym w zakresie studiów turystyki i rekreacji. Tak jak proste jest pytanie - dlaczego ten przedmiot, równie prosta może być odpowiedź - ponieważ każdy z nas, niezależnie od wykonywanego zawodu jest człowiekiem. Etyka zaś jest nauką o moralności, to znaczy nauką o zachowaniach człowieka, jest nauką o ludzkich działaniach, o wartościowaniu tych działań. Niezależnie od tego, kim jesteśmy, każdy z nas podlega zatem ocenom etycznym - postępuje dobrze lub źle, wartościuje swoje czyny, preferuje jedne, inne wartościuje mniej, a czyni to kierując się jakąś skalą wartości.
Chyba także każdy z nas podejmuje oceny ludzkich zachowań w przestrzeni życia społecznego, która nas otacza. Przykładowo, na początku roku 2012, w naszej przestrzeni życia społecznego pojawiło się szereg zdarzeń, o różnym stopniu nagłośnienia przez mediaq, a przez to o różnym stopniu odbioru społecznego.
Śmiem twierdzić, że ponad wszystko utrwalona w naszej świadomości została w tych miesiącach początku roku 2012 tragedia zaginionej, a jak się okazało zmarłej tragicznie sześciomiesięcznej dziewczynki. Ta jedna tragedia wywołała i wywołuje szereg kwestii etycznych. Czy sprawą zasadną było uczynienie z dramatu rodzinnego spe3ktaklu medialnego? Jakie są granice prywatności człowieka? Czy media mogą posunąć się do bezwzględnego ujawniania faktów, nie licząc się z dobrem człowieka, rodziny? Czy ujawnianie takie jest istotnie odkrywaniem prawdy, czy też manipulacją? Czy zaangażowanie prywatnego detektywa było faktycznie niezbędnie konieczne, czy raczej stanowiło darmową reklamę jego osoby, odegraną w telewizji także publicznej za pieniądze podatnika?
Można listę tych pytań wydłużać. Można ją konstruować w powiązaniu z innymi pytaniami - dlaczego w naszym myśleniu i zaangażowaniu dramat sześciomiesięcznego dziecka stał się tqak absorbujący naszą uwagę? Czy był to istotnie wyraz naszej wrażliwości, skoro w tym samym mniej więcej czasie, bez echa przeszła śmierć nowonarodzonego dziecka, pozostawionego przez matkę po porodzie, a następnie spalonego przez nią w piecu?
Za listą tych pytań kryją się zróżnicowane odpowiedzi. One nie mają charakteru teoretyczno-empirycznego, ale mają charakter wartościujący i oceniający,. A to jest domeną myślenia etycznego i języka etycznego.
ego warto studiować etykę, zajmując się turystyką. Skoro etyka dotyczy ludzkich czynów, a zatem działań świadomych i dobrowolnych, dotyczy także tych przedsięwzięć, które pojawiają się w przestrzeni turystyki.
A jest w tym zakresie niemało konfliktów o charakterze etycznym.
Można syntetycznie określić je jako:


(…)

… zabronione ludności miejscowej (np. zbyt swobodne zachowanie i zbyt skąpe odzienie turystów europejskich na plażach w krajach arabskich lub łamanie zakazu spożywania alkoholu w krajach islamu). Takie przyzwolenie generują szereg pytań bądź problemów etycznych - pytanie o sprawiedliwość praw, o odpowiedzialność za zgorszenie itp.
Z kolei, miejscowa ludność niejednokrotnie zmienia styl życia - następuje wówczas przejmowanie obcych wzorów życia. Można w niektórych wypadkach mówić o zjawiskach patologii społecznej - rozprzestrzenia się narkomania, pijaństwo, kradzieży, prostytucji, chorób zakaźnych.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz