Wpływ kultury masowej - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 1771
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ kultury masowej - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Wpływ kultury masowej. We wszystkich czasach istnieją pewne treści kulturowe, które trafiają do każdego człowieka (kultura popularna), lecz także elementy kulturowe, które trafiają tylko do osób wyżej rozwiniętych duchowo (kultura elitarna).
kultura masowa - powstała w XX wieku jako rezultat rozkwitu cywilizacji, wynalezienia środków łączności, rozwoju techniki, zwłaszcza przez środki przekazu (TV, radio, prasa).
Teoretycznie kultura masowa może być wykorzystywana do tworzenia kultury elitarnej. Przede wszystkim jednak tworzy kulturę popularną, oddziałuje przymuszająco na odbiorców. Przymus kultury masowej jest większy niż przymus prawny- kultura masowa działa mocniej, bo jest kulturą obrazów. Powoli zabija wyobraźnię. Powoduje zniewolenie- środowisko kształtuje w nas zobowiązanie do wyznawania poglądów stworzonych przez dużą grupę.
Kultura masowa wytwarza w człowieku stan rozproszenia, nadmiar informacji potęguje tylko stan bezradności w stosunku do rejestrowanych informacji = rozbicie myśli, przekonań, czynów. Siła kultury powoduje, że człowiek nie wie często czego pragnie w rzeczywistości, a które pragnienia zostały sugestywnie rozbudzone przez kulturę masową. To wszystko powoduje brak czasu i chęci na refleksję, kultura wzbudza nowe pragnienia, pseudopotrzeby. Nasza uwaga koncentruje się nie na przedmiotach, na rzeczach.
Problem demokracji jest spleciony z problemem oddziaływania kultury masowej. To, co nie jest przekazywane w postaci obrazów telewizyjnych staje się jakby nie istniejące. To środki masowego przekazu decydują w istotny sposób ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz