Wpływ czynników środowiskowych na eksperyment

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Wpływ czynników środowiskowych na eksperyment - strona 1  Wpływ czynników środowiskowych na eksperyment - strona 2  Wpływ czynników środowiskowych na eksperyment - strona 3

Fragment notatki:

. Czynniki środowiskowe:
-temperatura, wilgotność
-ciśnienie
-skład powietrza
-naświetlenie, napromieniowanie
-hałas
-warunki bytowania
Wszystkie czynniki środowiskowe mogą wpływać na wyniki eksperymentu, badań przeprowadzonych na zwierzętach. Przy badaniach określonego zw. należy wziąć określone, najbardziej optymalne warunki.
Ocena toksykologiczna związków chemicznych
Badania toksykologiczne żywności przeprowadza się głównie na szczurach, rzadziej na myszach. Badania na świniach i naczelnych są również przeprowadzane, a ich wyniki są bardzo przybliżone do wyników w porównaniu z ludźmi, co wynika z podobnego tempa metabolizmu. Wadą eksperymentów na tych zwierzętach jest duża ilość pokarmu jaka musi być im dostarczona, a jak mamy mało badanego związku to mnożą się nam problemy.
Kryteria doboru zwierząt do badań
-zwierzęta o dużej wrażliwości na badaną sub. i o metabolizmie zbliżonym do metabolizmu człowieka(o ile jest to możliwe)
-w obrębie danego gatunku powinny to być zwierzęta jednorodne(ten sam szczep, wiek, ciężar ciała) po to aby wyniki były powtarzalne.
-zdrowe
-czasami standaryzuje się je pod względem oznaczanych parametrów np. aktywności jakiegoś enzymu, która to aktywność może być różna u różnych osobników.
-zwierzęta konwencjonalne, które normalnie żyją w hodowli
-wsobne tzn. bierze się do badań osobniki będące potomkami brata i siostry, bądź hybrydy tzn. pochodzące ze skrzyżowania różnych szczepów wsobnych.
-zwierzęta niekonwencjonalne np. uzyskane w wyniku cesarskiego cięcia w warunkach jałowych, stąd są one pozbawione naturalnej mikroflory(wole od bakterii GF). U tych zwierząt bada się wpływ naturalnej mikroflory na metabolizm sub. toksycznych. Tego typu zwierzęta bada się również pod kątem jak choroby wpływają na metabolizm sub obcych, przez zasiedlenie tych zwierząt obcymi patogenami(SPF czyli wolne od specyficznych drobnoustrojów).
Parametry warunków eksperymentu
-wysokość klatek
-powierzchnia klatek
-odpowiednia dla danego gatunku pasza, zbilansowana pod kątem zaw. w niej sub. niezbędnych dla badanego gatunku np. witaminy C, której nie syntetyzują min świnki morskie.
-masa zwierząt- obsada zwierząt w klatce
-warunki środowiskowe
NOAEL-no observed adrene effect levej, najwyższa dawka w badaniach długoterminowych przy której nie występuje statystycznie istotny wzrost częstości lub nasilenia szkodliwych skutków działania sub. u badanych zwierząt w stosunku do grupy kontrolnej. Czyli jest to najwyższa dawka przy której nie będzie zmian, nie będzie wpływu badanej sub. na organizm, poziom obserwowanego działania szkodliwego.


(…)

…. Czyli jest to najniższa dawka, gdy w badaniach wszystkie dawki okazują się działające.
ADI= NOAEL: współczynnik niepewności, współczynnik bezpieczeństwa, najczęściej wynosi on 100, ale może też być niższy w zależności od ilości przeprowadzonych badań im więcej wiemy o danym zw. tym współczynnik ten jest niższy. Dlaczego 100: 10 w celu zmniejszenia dawki, 10 w celu uwzględnienia różnic gatunkowych.
ADI- dopuszczalne…
…(zmiana ujawnia się w następnych pokoleniach), cechy recesywne(zmiana ujawnia się w 3-4 pokoleniu) np. fenyloketonuria, epilepsja, schizofremia, zespół Downa.
Substancje o działaniu mutagennym:
-benzoapiryn, wzorzec znajduje się min w dymach wędzarniczym, papierosowym
-kwas azotowy
-pestycydy: pochodne kw. ditiokarbaminowego, benzimidazol
-hormony steroidowe, heterocyliczne aminy, nitrozoaminy.
Testy:
-Badające mutacje genu
-badające uszkodzenia chromosomów
-badające DNA
∗Test Amesa
Badana sub łączy się z homogenatem wątroby(aktywna frakcja mikrosomalna) , pobranej od szczurów po to aby w środowisku były enzymy metabolizujące zw. obcy oraz z kolonią bakterii(Salmonella) w agarze. Z uzyskanej mieszaniny wysiewamy próbki, inkubujemy je przez 3 dni w temp. 37 stopni C. Mutagenność badanej sub. określa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz