To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wyróżniamy 3 podstawowe typy wnioskowań prawniczych:
a)Wnioskowanie per analogiam(przez podobieństwo)
b)Wnioskowanie a fortiori (podobieństwo)
c)Wniskowanie a contrario (przeciwieństwo)
Należy także zaliczyć dodatkowo do wnioskowań prawniczych: sylogizm prawniczy
WNIOSKOWANIE PER ANALOGIAM
Wyrózniamy w tym wnioskowaniu 2 modele:
1)analogia legis
2)analogia iuris
Ad.1)
MODEL 1
Należy uwzględnić tutaj 3 etapy:
1- ustalamy,że dany przepis nie jest objęty unormowaniem przez przepis prawny.
2- ustalamy podobieństwo między faktem nieunormowanym a faktem doń podobnym,które jest unormowany przez przepis prawny.
Podobieństwo musimy ustalić ze względu na istotne cechy,aby każdy wnisokujący potraktował fakt unormowany i nieunormowany jako jednakowy bądź chociaż w minimalnym stopniu podobny.
3- wiązanie,na podstawie podobieństwa wiążemy takie same skutki prawne dla faktu nieunormowanego jak dla faktu unormowanego w
przepisach
np. Unormowany jest fakt prawny- wynagrodzenie dla biegłego ze spraw medycyny sądowej , wnioskujemy per anlaogiam legis o takim samym wynagrodzeniu dla innych biegłych np. biegłeg ds.budynków i lokali.
MODEL 2
Należy uwzględnić tutaj 4 etapy:
1- ustalamy,że dany przepis nie jest objęty unormowaniem przez przepis prawny.
2- należy znaleźć w obowiązującym prawie, przepis,który normuje przypadki najbardziej zbliżone bądź zbliżone do faktu nieunormowanego
3- należy z obowiązującego przepisu wydobyć pewną ogólną zasade, taką "ratio decidendi",która tylko częściowo występuje w fakcie nieunormowanym.
4- ta zasada (racja) ogólna obejmuje szerszy zakres przypadków niż tylko ten, który jest zawarty w fakcie nieunormowanym, ale który sam zalicza się do niej. Stosujemy ją również do tego faktu w myśl paremii "ubi eadem legis ratio,ibi eadem legis dispositio" - "gdzie taka sama racja tam taka sama dyspozycja"(dyspozycja-wzór powinnego zachowania się)
Ad. 2)
Rożni się od analogiam legis ze względu na przesłanki, którym kierowaliśmy się w ustalaniu podobieństwa. Przy analogiam iuris może nawet nie istnieć podobny przepis prawny, gdyż możemy się tu powołać na cały porządek prawny ,na ogólne zasady prawne itp. Możemy tych przesłanek szukać np. w systemie aksjologicznym, behawioralnym, asocjacyjnym itp.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)