Reguła inferencyjna-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1015
Wyświetleń: 3157
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Reguła inferencyjna-opracowanie  - strona 1 Reguła inferencyjna-opracowanie  - strona 2

Fragment notatki:

REGUŁA INFERENCYJNA (wnioskowanie w przypadkach nienormowanych)- znajduje one zastosowanie, gdy do danego stanu faktycznego, który jak ocenia organ prawa nie jest prawnie indyferentny, brak jest regulacji prawnej. 4 reguły inferencyjne = wnioskowania: reguła instrumentalnego nakazu i zakazu: Jeżeli przepis prawa zakłada zaistnienie jakiegoś stanu to należy przyjąć, iż wszystko to, co nie jest unormowane, ale zmierza do jego realizacji jest nakazane, a wszystko to, co nie jest unormowane, ale ten stan unicestwia jest zakazane. wnioskowanie per analogiam - dzielimy je na: per analogiam legis (analogię z ustawy) : wnioskowanie umożliwia na wiązanie z przypadkiem nienormowanym skutków prawnych (podobnych bądź takich samych) określanych przez przepis prawa w przypadku ustalenia, iż stan faktyczny, który normuje ten przepis jest podobny do stanu nienormowanego.
Trzy etapy tego wnioskowania: * ustalenie (ocena) iż określony stan jest nienormowany * ustalenie (ocena) iż stan faktyczny unormowany - fakt prawny jest podobny do nienormowanego * ustalenie skutków prawnych (ocena) czy to są skutki takie same czy podobne. (Wiązanie ze stanem nienormowanym skutków prawnych podobnych bądź takich samych jakie przewiduje przepis oceniany jako podobny do nienormowanego). Ubi eadem legis ratio, ibi eadem legis dispositio - jak daleko sięga racja, tak daleko sięga dyspozycja. Każdy przepis ma swoją rację ogólną. To należy wiązać skutki prawne ze wszystkimi, które te racje obejmują nawet jeśli są one nienormowane. per analogiam iuris (analogię z prawa): organ nie znajduje przepisu, który normowałby stan faktyczny podobny do stanu normalnego. Organ prawa wnioskuje do dycha prawa. analogia iuris nie ma przepisu. wnioskowanie a contrario: wnioskowanie przez przeciwieństwo: Zabrania ono wiązania skutków prawnych z przypadkiem nienormowanym. Mówi ona, aby wiązać skutki prawne tylko z faktami unormowanymi. - nie wolno nikomu przypisać wnioskowania per analogiam - per analogiam nie wolno nakładać żadnych obowiązków na obywateli, natomiast można przyznawać im uprawnienia w tym przypadku - jeżeli w przepisie jest słowo „tylko”, „wyłącznie” to sięgamy do rozumowania a contrario - nie rozszerzaj wyjątków - wyjątków przypadku wyjątków a contrario. wnioskowanie a fortiori: wyróżniamy 2 rodzaje tego wnioskowanai:
a maiori ad minus - z większego minusa na mniejszy : Znajduje ona zastosowanie w przypadku przepisów uprawniających. Jeżeli podmiot prawa jest uprawniony do czynienia czegoś, co zostanie ocenione jako większe to należy przyjąć w przypadku nienormowanym, że mniejsze jest także dopuszczalne. a minori ad maius - z mniejszego na większe: Znajduje ona zastosowanie w przypadku przepisu o charakterze zakazującym. Jeżeli przepis prawa zakazuje czegoś co zostało ocenione jako mniejsze to należy przyjąć w przypadku nienormowanym, że większe jest także niedopuszczalne. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz