Wiązania chemiczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 665
Wyświetleń: 1792
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wiązania chemiczne - strona 1

Fragment notatki:

Wiązania chemiczne - wytwarzają się w skutek oddziaływań elektrostatycznych pomiędzy elektronami i jądrami łączących się atomów. Charakter wiązania chemicznego i jego właściwości zależą od: ładunku jądra atomowego, konfiguracji elektronowych, rozmiarów łączących się atomów. Aby mogły powstać wiązania atomy muszą się zbliżyć na pewną odległość. Budowa związku chemicznego zależna jest od:
podstawowej długości wiązania kształtu cząsteczki (płaski lub liniowy)
kątu wiązania pomiędzy atomami tworzącymi cząsteczkę momentu cząsteczki magnetycznej właściwości chemicznej Moc wiązania (energia wiązania) - jest to różnica między energią izolowanych atomów a minimum energii w cząsteczce. Jest to energia niezbędna do rozerwania wiązań między atomami w cząsteczce. Im moc wiązania jest większa tym dane połączenie jest trwalsze. Wiązanie jonowe - wg Kossela jeżeli powstaje wiązanie jonowe atomy pierwiastka określonego jako elektrododatni tracą swoje elektrony walencyjne na rzecz drugiego pierwiastka elektroujemnego.
Wiązanie metaliczne - odznacza się obecnością luźno związanych elektronów, które mogą się łatwo przesuwać pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego.
Heterojądrowe cząsteczki dwuatomowe - wiązanie w dwuatomowych cząsteczkach hetero tzn. zawierających jądra dwóch różnych pierwiastków rozpatruje się podobnie jak wiązanie w cząsteczkach homojądrowych. Orbitale muszą spełniać warunki jednakowej symetrii w stosunku do osi wiązania. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz