Wiara dojrzała jako cel katechezy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 791
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wiara dojrzała jako cel katechezy - strona 1

Fragment notatki:


Wiara dojrzała jako cel katechezy DOK - Celem katechezy jest doprowadzenie do dojrzałości, nawrócenia początkowego aż do uczynienia z niego żywego, czynnego wyznania wiary.
Zatem celem katechezy staje się bezpośrednia pomoc w żywym, czynnym wyznawaniu wiary. Wiara chrześcijańska może być rozważana dwojako: Fides qua - wierzę Bogu ... (przylgnięcie do Boga, który się objawia, udzielone pod wpływem łaski, uwierzenie Bogu) Fides quae - wiara w coś. (uznanie autorytetu Boga, czyli treści orędzia ewangelicznego)
* W istocie w akcie wiary oba te ujęcia występują razem integralnie, nierozłącznie, jedno wynika z drugiego.
* To pierwsze spojrzenie - fides qua jest bliskie temu co zostało powiedziane o celu katechezy (chrystocentryzm) - jeśli katecheza ma rozwijać wiarę chrześcijańską, to ma odniesienie podmiotowe do Chrystusa, wykształca umiejętność zawierzenia; KKK wymienia rozmaite przymioty wiary, które mają duże znaczenie katechetyczne: Wiara jest pewna, katecheza ma wzbudzić pewność wiary
Wiara ma charakter dialogiczny. Prawdziwy dialog jest zawsze nieustannym poszukiwaniem prawdy, gotowy by przylgnąć do prawdy, pogłębiać ją.
Wiara ma charakter rozumny. Wychowanie religijne jest wychowaniem w wierze4 rozumnej
Wiara ma charakter egzystencjalny , jeśli jest rzeczywiście prawdziwie wyznawana. Daje odpowiedzi na Pytania o sens i cel życia ludzkiego
Wiarę można przyrównać do skoku w ciemność - człowiek musi zaryzykować a jednocześnie potwierdzić, że warto było. Dla człowieka wiara jest nawróceniem a nie jedną z opcji.
Wiara ma też charakter eschatologiczny . Nie dotyczy tylko porządku naturalnego, ale i nadprzyrodzonego, zakorzenienia się w doczesności, by przekroczyć ten horyzont i prowadzić do wieczności. To właśnie czyni z wiary propozycję zbawczą. Wiara ma charakter dynamiczny . Nigdy nie jest czymś stałym. Wychowanie w wierze uwzględnia różne etapy wiary. Konieczna jest dbałość o wiarę. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz