Wernalizacja - teorie, znaczenie dla rozwoju roślin

Nasza ocena:

5
Pobrań: 665
Wyświetleń: 3647
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wernalizacja - teorie, znaczenie dla rozwoju roślin - strona 1 Wernalizacja - teorie, znaczenie dla rozwoju roślin - strona 2 Wernalizacja - teorie, znaczenie dla rozwoju roślin - strona 3

Fragment notatki:

Wernalizacja - teorie, znaczenie dla rozwoju roślin.
Jarowizacja, jaryzacja, wernalizacja - procesy biochemiczne zachodzące pod wpływem niskich temperatur u roślin ozimych i wieloletnich, wpływające na ich zakwitanie lub jego przyspieszenie ( zjawisko indukcyjnego działania obniżonej temperatury na kwitnienie roślin). Wernalizacji mogą ulegać różne organy roślin, efektywna indukcja kwitnienia zachodzi w komórkach dzielących się lub zdolnych do podziału. Miejscem percepcji bodźca termicznego jest merystem wierzchołkowy, w nasionach części embrionalne (zarodek).Percepcja bodźca termicznego odbywa się poprzez zmiany fizykochemicznego stanu błon komórkowych, co pobudza znajdujące się w niej receptory do uruchomienia cyklu przemian metabolicznych, których końcowym rezultatem jest ekspresja genów kwiatowych w wierzchołkach wzrostu rośliny. Istnieje specyficzna substancja- wernalina, tworząca się w roślinach podczas wernalizacji, która wywołuje kwitnienie. Wernalizacje można zastąpić przedłużonym dniem lub zwiększeniem intensywności światła. Rośliny rozetowe można pobudzić do kwitnienia przez potraktowanie giberelina.
SEKWENCJA ZDARZEŃ W PRZEBIEGU WERNALIZACJI:
Wernalizacja
Zjawisko to ma praktyczne zastosowanie w ogrodnictwie, gdzie np. aby wytworzyły się pędy cebuli, rośliny te muszą przejść przez okres jarowizacji w temperaturze 5-10°C. Dlatego też cebulę wysadkową należy przetrzymywać w temperaturach optymalnych dla jarowizacji (5-8°C), natomiast temperatur tych trzeba unikać przechowując cebulę dymkę. Jarowizację wykorzystuje się w produkcji nasion niektórych gatunków warzyw. Kraje, w których temperatura zimy jest nieco wyższa niż 0°C, przeszły na produkcję nasion buraka cukrowego i ćwikłowego, stosując tanią jednoroczną uprawę. ↓  ↓ ↓
Wierzchołek wzrostu

Zmiany stanu błon kom.

przemiany metaboliczne i hormonalne

Zmiany wrażliwości wierzchołka wzrostu

Demetylacja genów

Ekspresja genów kwiatowych

Morfogeneza kwiatu
Wzrost elongacyjny komórek roślinnych, czyli wydłużanie komórek.
Następuje w strefie wzrostu. Strefa elongacji przesuwa się stale, w miarę jak dany organ rośnie. Do strefy elongacji wchodzą małe komórki embrionalne, które przechodzą okres wzrostu i opuszczają strefę elongacji jako komórki całkowicie wyrośnięte.
Etapy wydłużania komórek:

(…)

… poza obręb pewnych komórek ruchowych, następstwem jest utrata wody i zamknięcie np.liścia. Ruchy wywołane budową organów,a nie kierunkiem działania bodźca.
Fotonastie - Zmiana natężenia światła. Przykłady: ruchy otwierania i zamykania kwiatów, m.in. grzybienia białego, goryczek, lepnicy; ruchy aparatów szparkowych.
Sejsmonastie - bodźiec mechaniczny dotknięcie lub wstrząśnięcie. Przykłady: ruchy liści…
… pełnią regulatory wzrostu- auksyny, które zwiększają rozciągliwość ściany komórkowej. 2. W fazie wzrostu do komórek wnika woda na zasadzie osmozy. W cytoplazmie tworzą się wakuole. W miarę wnikania wody do komórki wzrasta ciśnienie turgorowe, któro silnie przyciska cytoplazmę do ściany komórkowej. Jeśli ściana komórkowa jest elastyczna, to poddaje się ciśnieniu, wskutek czego następuje jej rozciąganie i wzrost objętości komórki. 3. Rozciągana ściana komórkowa zostaje wzmacniana przez odkładanie się warstw celulozy w postaci nowych sieci mikrofibryli.
Wzrost komórki jest wynikiem zwiększonego pobierania wody oraz uelastyczniania ścian komórkowych. Elongacji towarzyszy odkładanie nowych substancji budulcowych ścian- celulozy i pektyn. W fazie elongacji ilość komórek pozostaje bez zmian, powiększa…
… przez komórki, co powoduje ich odkształcenia. Wykorzystywany przy otwieraniu się owoców w celu wyrzucenia nasion. W przypadku tzw. róż jerychońskich higrochazji podlegają większe części, a nawet całe rośliny. Mechanizm higrochazji polega na nierównomiernym nasiąkaniu i pęcznieniu błon i ścian komórkowych martwych komóek
RUCHY KOHEZYJNE - ruchy roślin wywoływane działaniem sił kohezji wody; powstają w efekcie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz