UŻYTKOWANIE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
UŻYTKOWANIE - strona 1 UŻYTKOWANIE - strona 2 UŻYTKOWANIE - strona 3

Fragment notatki:

UŻYTKOWANIE ( USUS FRUCTUS )- Jest to najszersze ograniczone prawo rzeczowe, bowiem tylko ono daje pełne w zasadzie prawo do korzystania z cudzej rzeczy. Jest ukształtowane jako prawo o podwójnym charakterze: a) alimentacyjnym, b) produkcyjnym. Treść użytkowania- Art. 252: a) ius utendi- prawo do używania rzeczy, b) ius fruendi- prawo do pobierania pożytków Użytkownik nie ma natomiast własności przychodów, które pożytków nie stanowią, a więc takich oddzielonych od rzeczy części składowych, które zostały od niej odłączone poza zakresem normalnej eksploatacji ( np. budulca pochodzącego z rozbiórki budynku ) - można wyłączyć oznaczone pożytki rzeczy ( Art. 253 §1 )- np. można wyłączyć owoce, jakie przynosi sad lub tylko niektóre drzewa. Odróżnić należy użytkowanie od: a) dzierżawy- jest bardzo podobna do treści użytkowania, ale - użytkowanie jest prawem rzeczowym, a dzierżawa- obligacyjnym, - funkcja gospodarcza jest różna ( użytkowanie- cele konsumpcyjne- dzierżawa- produkcyjne ), - użytkowanie realizuje cele długotrwałe ( dlatego użytkowanie dla celów produkcyjnych jest z reguły bezterminowe ), a dzierżawa- krótkotrwałe ( może być zawarta tylko na okres 30 lat ). stosunek obligacyjny, dający te same uprawnienia co użytkowanie, jednak ukierunkowana jest ona produkcyjnie na krótszy w czasie okres, a użytkowanie realizuje cele długotrwałe ), b) użytkowania wieczystego- - użytkowanie wieczyste zawiera ius disponendi, - przedmiotem użytkowania wieczystego może być tylko nieruchomość państwowa lub komunalna. c) bezczynszowego użytkowania gruntu- prawo, które przysługuje osobie, która otrzymuje nieruchomość rolną do używania i korzystania ( ius utendi i ius fruendi ) bez obowiązku uiszczania czynszu ( Art. 708 ). Jest to prawo o charakterze obligacyjnym, które powstaje z reguły na podstawie ustnej umowy i które podlega swobodnemu wypowiedzeniu. d) użytkowaniem w sensie potocznym- bywa tak nazywany sam fakt eksploatowania gospodarstwa niezależnie od tytułu prawnego. e) trwały zarząd- użytkowanie przez jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Przedmiot użytkowania: Zasada: rzecz niezużywalna ( tzn. taka, z której można korzystać bez unicestwienia )- obciążą rzecz razem z częściami składowymi oraz przynależnościami, chyba, że postanowiono inaczej. Wyjątki: a) Art. 253 §2 można ograniczyć wykonywanie użytkowania nieruchomości do jej oznaczonej części. Ale prawo rozciąga się na całą rzecz, ograniczenia dotyczy wykonywania, a nie prawa!

(…)

… o sytuację, gdy przedmiotem użytkowania jest pewien zespół przedmiotów, w skład którego wchodzą rzeczy obojga rodzajów ( np. działka gruntu z zapasem materiałów siewnych i nawozów ).
c) prawa ( Art. 265 )- mogą być także prawa, - do użytkowania praw stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu rzeczy.
- do ustanowienia użytkowania na prawie stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu tego prawa…
… obowiązany jest zwrócić zespół tego samego rodzaju i tej samej wartości, chyba że inaczej zastrzeżono ( czyli nie te same, ale takie same ).
Przykład: Właściciel X oddał w użytkowanie użytkownikowi Y zespół środków produkcji, w którego skład wchodzą urządzenia- kombajn A, traktor B, traktor C i żniwiarka D. Użytkownik może zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki zastępować poszczególne rzeczy innymi- np…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz