Usuwanie związków organicznych i azotu - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Usuwanie związków organicznych i azotu - wykład - strona 1 Usuwanie związków organicznych i azotu - wykład - strona 2 Usuwanie związków organicznych i azotu - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ciąg technologiczny do usuwania związków organicznych i azotu:
Albo wydzielanie w komorze osadu czynnego strefy tlenowej i beztlenowej lub przeprowadzenie nitryfikacji i denitryfikacji w odrębnych bioreaktorach.
Możliwe układy:
I. komora napowietrzania - usunięcie C organicznego i nitryfikacja
II. komora nienapowietrzana - denitryfikacja (może wys. ograniczona dostępność węgla organicznego)
I. denitryfikacja wstępna
II. nitryfikacja - komora napowietrzana
Równoczesna nitryfikacja i denitryfikacja
Proces ten stymulują:
- czynniki fizyczne: dyfuzja tlenu i substancji organicznych do kłaczków osadu czynnego. Ograniczenie dyfuzji tlenu powoduje występ. w kłaczkach strefy tlenowej i beztlenowej. W strefie tlenowej zachodzi nitryfikacja a równocześnie w strefie beztlenowej denitryfikacja.
- czynniki biotyczne: skład gatunkowy i aktywność biochemiczna mikroorganizmów. W osadzie czynnym z wydzieloną strefą beztlenową lub naprzemiennie napowietrzanej i mieszanej pojawią się gatunki nitryfikacyjne zdolne do wytwarzania tlenków azotu. Zachodzi nitryfikacja heterotroficzna i beztlenowa denitryfikacja.
Układ Bio-Denitro: składa się z komory rozdzielczej na początku układu, dwóch równoległych komór osadu czynnego i osadnika wtórnego, z którego osad czynny jest recyrkulowany do komory rozdzielczej. Połączenie między komorami zapewnia przepływ ścieków i osadu czynnego. Układ może pracować w systemie cztero- lub sześciofazowym. W systemie czterofazowym:
Faza I - ścieki przepływają tylko przez komorę I (napowietrzana???), komora 2 jest napowietrzana, co umożliwia osiągnięcie w niej warunków tlenowych,
Faza II - ścieki przepływają przez komorę 1, która jest teraz mieszana i przez komorę 2 napowietrzaną. W komorze 1 w warunkach anoksycznych zachodzi denitryfikacja i częściowy rozkład związków organicznych. W komorze tlenowej następuje dalszy rozkład związków organicznych i nitryfikacja. Czas trwania tej fazy powinien być tak dobrany, aby zapewnić całkowita denitryfikacją.
Faza III - ścieki przepływają tylko przez komorę 2 (napowietrzana???), komora 1 jest napowietrzana (zmiana funkcji komór w stosunku do fazy I).
Faza IV - analogicznie z fazą II tylko z zamienioną funkcją komór
Przepisałem jak było, ale nie wiem czy przypadkiem tam gdzie znaki zapytania nie powinno być nienapowietrzana. Jak ktoś wie niech poprawi i da znać 
Denitryfikacja i nitryfikacja zachodzi w sposób sekwencyjny. Duża efektywność usuwania azotu. Czas jednego cyklu 3-6h.
Formy występowania fosforu w ściekach miejskich:
ortofosforany,
polifosforany,
matafosforany,


(…)

… azotu. Czas jednego cyklu 3-6h.
Formy występowania fosforu w ściekach miejskich:
ortofosforany,
polifosforany,
matafosforany,
fosforany organiczne (fosfolipidy, fosfoaminy, nukleotydy, fosforany cukrów)
Układ z usuwaniem związków organicznych, N i P:
Pięciostopniowy układ Bardenpho lup Phoredox. Obecnie częściej stosuje się modyfikacje trój- lub czterostopniowe. Zawartość P:
w biomasie bakteryjnej 2-3…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz