Urlopy i inne zwolnienia od pracy-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Urlopy i inne zwolnienia od pracy-opracowanie - strona 1 Urlopy i inne zwolnienia od pracy-opracowanie - strona 2 Urlopy i inne zwolnienia od pracy-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Urlopy i inne zwolnienia od pracy Urlopy pracownicze - jeśli mamy dwie umowy w tym samym czasie, to i tak liczymy jako jeden rok stażu, również jeśli pracujemy n a ½ etatu to i tak liczymy jako jeden rok do stażu. W ramach prawa do wypoczynku pracownikowi przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Istota urlopu wypoczynkowego polega na tym, że pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w każdym roku na określony w ustawie czas z zapewnieniem mu prawa do wynagrodzenia - urlop taki zwany jest urlopem podstawowym, bo przysługuje każdemu pracownikowi . Celem urlopu wypoczynkowego jest wypoczynek i regeneracja sił, co odróżnia go od innych urlopów udzielanych w celu realizacji innych zadań np. opieki nad dzieckiem przy urlopie macierzyńskim. Pracownik nie może skutecznie zrzec się prawa do urlopu wypoczynkowego , natomiast może zrzec się prawa do ekwiwalentu pieniężnego. Przepisy o urlopie wypoczynkowym mają charakter jednostronnie bezwzględnie obowiązujących , a zatem w indywidualnym stosunku pracy mogą być kreowane tylko korzystniej dla pracownika. Nabycie prawa do urlopu Prawo do urlopu jest ściśle związane ze stosunkiem pracy i powstaje z chwilą jego zawiązania , ale roszczenie o konkretny urlop powstaje po spełnieniu określonych przesłanek, przy czym różnią się one ze względu na to, czy jest to pierwszy urlop w pierwszej pracy danego pracownika czy też kolejny urlop w kolejnych latach. Pracownik podejmujący po raz pierwszy pracę nabywa prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca w wymiarze 1/12 rocznego wymiaru urlopu - pracownik nabędzie zatem tyle cząstkowych urlopów składających się w sumie na pierwszy urlop, ile miesięcy przepracuje w roku kalendarzowym w którym pierwszy raz podjął pracę. W każdym kolejnym roku pracownik nabywa roszczenie o konkretny urlop z dniem 1 stycznia danego roku kalendarzowego jeśli pozostaje wtedy w stosunku pracy, a jeśli w czasie tego roku podejmie zatrudnienie po przerwie, to nabędzie prawo w dniu zawiązania stosunku pracy. Wymiar urlopu 20 dni w roku - w stosunku do pracownika, który był zatrudniony krócej niż 10 lat . 26 dni w roku - w stosunku do pracownika zatrudnionego dłużej niż 10 lat . (jeśli wykorzystamy urlop w pierwszych dwóch miesiącach urlop i zwolnimy się, to następny pracodawca, w tym samym roku kalendarzowym, nie ma obowiązku udzielania urlopu. Okres zatrudnienia to okres istnienia stosunku pracy, nie ma zatem znaczenia, czy pracownik w tym okresie rzeczywiście pracę wykonywał i czy istniały przerwy pomiędzy tymi okresami. Jeżeli jednocześnie pracownik pozostawał w dwóch lub więcej stosunkach pracy to wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przed zawiązaniem nowego stosunku pracy.

(…)

… minimalnie 14 kolejnych dni kalendarzowych - przy czym chodzi o 14 dni wolnych od pracy, a nie o 14 dni urlopu. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas kiedy jego obecność wymagają okoliczności nieprzewidziane w momencie rozpoczęcia urlopu - pracodawca ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez tego pracownika w związku z odwołaniem z urlopu. W trakcie urlopu mogą zaistnieć okoliczności…
… pracodawcą, a także gdy pracownik był nieobecny w pracy ponad miesiąc (rozumiany jako 30 dni) z przyczyn określonych w kodeksie(np. bezpłatnego urlopu, wychowawczego, zasadniczej służby wojskowej). Urlop proporcjonalny dotyczy pracowników, którzy już nabyli prawo do urlopu po raz kolejny.
W przypadku urlopu proporcjonalnego 1 miesiąc stanowi 1/12 urlopu przysługującego w ciągu roku, przy czym niepełny…
… do wynagrodzenia.
Na zlecone przez lekarza badania lekarskie pracownicy w ciąży jeśli nie można ich wykonać poza godzinami pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Przerwa na karmienie piersią pracownicy zatrudnionej na co najmniej 4 godziny dziennie. Na opiekę nad dzieckiem do lat 14 z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Na profilaktyczne badania lekarskie z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W celu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz