URLOP WYPOCZYNKOWY
Urlop wypoczynkowy - Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. (Art.152).
Nabycie prawa do urlopu:
Urlop pierwszy - Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Urlopy kolejne - Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym
Wymiar urlopu:
1) 20 dni, - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni, - jeżeli pracownik jest zatrudniony, co najmniej 10 lat.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
- Okres poprzedniego zatrudnienia i nauka w szkole - Do okresów pracy, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się nie tylko wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, niezależnie od długości przerw między nimi, lecz również określoną w przepisach kodeksu pracy liczbę lat uzależnioną od rodzaju ukończonej przez pracownika szkoły. Zgodnie z art.155do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
Zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata, Średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat, Średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat, Średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
Szkoły policealnej - 6 lat, Szkoły wyższej - 8 lat.
Warunkiem zaliczenia wymienionych okresów nauki jest jej ukończenie w danej szkole. Chodzi tu o ukończenie danego typu szkoły potwierdzone świadectwem, dyplomem czy uzyskaniem tytułu zawodowego. Tak, więc okresy nauki rozpoczęte, a niezakończone i nieudokumentowane świadectwem bez względu na rodzaj szkoły nie będą wliczane do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Nauka w czasie zatrudnienia - Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
- Zasady udzielania urlopu:- Art. 1542
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.
(…)
… urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
Udzielenie pracownikowi urlopu, w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa…
…, a w szczególności z powodu:
1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćw. wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 mcy.
4) urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.
Przesunięcie terminu urlopu na wniosek
§ 1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)