To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Umowy terminowe Art. 25. k.p. § 1. Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. § 2. Każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy. W prawie pracy mamy zamknięty katalog umów o pracę . Cechy typowe dla umów terminowych: Zawierają termin końcowy - co do zasady dowolność określenia terminu, ale musi być określony jasno, konkretny i w sposób obiektywnie łatwy do ustalenia (np. data, jakieś wydarzenie). Co do zasady umów nie można wypowiedzieć (z wyjątkami). Różnice pomiędzy poszczególnymi umowami terminowymi: Sposób oznaczenia czasu trwania , czyli oznaczenia terminu końcowego pracy. Cel zawarcia umowy . Ochrona trwałości zatrudnienia. Umowa na czas określony Cel Jest zawierana w celu wykonania prac okresowych, kiedy pracodawca nie chce się wiązać na jakiś dłuższy okres czasu. Termin Przy umowie na czas określony termin końcowy może być ustalony w taki sposób, żeby jego ustalenie w czasie mogło być precyzyjnie przewidziane w sposób graniczący z pewnością . Zdarzeniem tym może być:
Praca do czasu jakiegoś wydarzenia(np. do mistrzostw świata 2012, do powrotu pracownika z urlopu bezpłatnego w określonej dacie) Konkretna data - np. umowa do 1 stycznia 2010, umowa na 1 rok. Ustawodawca nie określa terminu maksymalnego trwania , natomiast określenie terminu możemy badać pod kątem społeczno-gospodarczego przeznaczenia tej umowy, a więc można zakwestionować szczególnie długie terminy( np. 10 lat - powinna być tutaj zastosowana umowa na czas nieokreślony). Wszystko zależy od charakteru wykonywanej pracy i tego jaki jest cel zatrudnienia (chodzi o to, żeby chronić przed omijaniem prawa pracy dotyczącego umów na czas nieokreślony ).
Możliwość wypowiedzenia umowy Poprzez wprowadzenie do umowy zastrzeżenia o możliwości wypowiedzenia - umowa musi być na min. 6 miesięcy, okres wypowiedzenia trwa 2 tygodnie :
można wprowadzić takie zastrzeżenie w trakcie trwania umowy Jeżeli istnieje zastrzeżenie o możliwości rozwiązania to można rozwiązać umowę od razu (nawet przed upływem 6 miesięcy - orzecznictwo SN). Upadłość i likwidacja pracodawcy
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)