Umowy o pracę - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 378
Wyświetleń: 1610
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowy o pracę - omówienie - strona 1 Umowy o pracę - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Umowa o pracę.
Przez pojęcie umowy o pracę należy rozumieć zgodne oświadczenie woli stron, na podstawie którego pracownik zobowiązuje się świadczyć w sposób ciągły na rzecz pracodawcy pracę określonego rodzaju, a pracodawca zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem.
Umowa o pracę jest więc umową: konsensualną, dwustronnie zobowiązującą i odpłatną.
Umowę o pracę zawiera się na piśmie (art. 29 § 2 k.p.), lecz umowa zawarta ustnie również jest ważna. Możliwe jest także zawarcie umowy o pracę w sposób dorozumiany. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
W ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę pracodawca powinien poinformować na piśmie pracownika o warunkach zatrudnienia, przekazując informacje dotyczące:
dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
częstotliwości wypłaty wynagrodzenia,
urlopu wypoczynkowego pracownika,
długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty.
Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
rodzaj pracy, czyli typ czynności, które składają się na umówioną pracę;
miejsce wykonywania pracy, którym może być siedziba pracodawcy - miejscowość położenia zakładu pracy (jednostki organizacyjnej) lub zamieszkania osoby fizycznej;
wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
wymiar czasu pracy, a więc rozmiar zatrudnienia;
termin rozpoczęcia pracy, który jest równocześnie terminem nawiązania stosunku pracy - od momentu rozpoczęcia pracy liczy się okres zatrudnienia pracownika.
Ze względu na czas trwania umowy o pracę można podzielić na (art. 25 k.p.):
Umowy terminowe:
umowa na okres próbny,
Umowa ta służy sprawdzeniu przez pracodawcę przydatności pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku w zakładzie pracy. Czas trwania umowy na okres próbny nie może przekroczyć 3 miesięcy; przy czym umowę o pracę na okres próbny zawartą na czas krótszy można przedłużać, jednak na czas nie dłuższy niż 3 miesiące. Umowa o pracę na okres próbny podlega wypowiedzeniu, którego okres wynosi 3 dni, 1 tydzień albo 2 tygodnie, dla okresu próbnego odpowiednio do 2 tygodni, powyżej 2 tygodni i trwającego 3 miesiące. Strony nie mogą zawrzeć umowy na okres próbny w sytuacji, gdy od razu zawarły umowę innego rodzaju.

(…)

… nie mogą zawrzeć umowy na okres próbny w sytuacji, gdy od razu zawarły umowę innego rodzaju. umowa na czas określony,
Umowa ta jest umową zawieraną w celu wykonania zadań oznaczonych w czasie. Termin zakończenia tej umowy powinien być oznaczony bezpośrednio - przez wskazanie określonej daty - bądź pośrednio - przez wskazanie okoliczności, której nadejście jest pewne (np. zakończenie sezonu teatralnego…
… po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła miesiąca (art. 251 § 1 k.p.). Przepis dotyczący przekształcenia kolejnej umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony nie obejmuje jednak umów zawartych:
w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym…
… określony, którą można zawierać bezpośrednio po sobie tylko dwukrotnie.
Jeśli pracodawca nie wydaje regulaminu pracy, to dodatkowo powinien pisemnie poinformować pracownika o:
godzinach pracy w porze nocnej w zakładzie pracy,
miejscu, terminie, czasie wypłaty wynagrodzenia,
przyjętym u pracodawcy sposobie potwierdzania obecności i usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz