Udzielenie prokury - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Udzielenie prokury - wykład - strona 1 Udzielenie prokury - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Udzielenie prokury
9Redakcja przepisu wskazującego na to, kto może udzielić prokury, wydaje się nie pozostawiać wątpliwości temu, że może być to tylko przedsiębiorca. Jednakże bliższe przyjrzenie się sformułowaniu „przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców” zaczyna rodzić pytania o jego zakres podmiotowy.
Przedsiębiorca, który na podstawie przepisów ustaw podlega obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, to nie to samo, co przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców. Oznacza to, że prokury może udzielić przedsiębiorca, który jeszcze nie został wpisany do rejestru przedsiębiorców, aczkolwiek w praktyce działanie prokurenta w takim przypadku może być utrudnione. Jednakże przedsiębiorca, który nie został jeszcze wpisany do rejestru przedsiębiorców, może żądać wpisania prokury do rejestru najwcześniej razem z wnioskiem o wpisanie do rejestru faktu powstania danego przedsiębiorcy. Prokura nie może bowiem zostać wpisana do rejestru przedsiębiorców bez wpisania do niego samego przedsiębiorcy, który jej udzielił.
9Wytłumaczenia wymaga ponadto rozumienie pojęcia „rejestr przedsiębiorców” w kontekście określenia przedsiębiorcy, który miałby podlegać wpisowi do takiego rejestru. Chodzi tu na pewno o rejestr, w którym odnotowuje się fakt istnienia danego przedsiębiorcy i prowadzenia przez niego działalności gospodarczej, a więc rejestr podstawowy z punktu widzenia jego prawnego istnienia. Rejestrem takim nie będą np. ewidencja podatkowa (skutkująca nadaniem numeru NIP) czy statystyczna (skutkująca nadaniem numeru REGON). Bez wątpienia chodzi tu o rejestr przedsiębiorców KRS. Powstaje jednak pytanie, czy zakresem pojęcia „rejestr przedsiębiorców” obejmuje się także Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - czyli czy prokury mogą udzielić również osoby fizyczne będące przedsiębiorcami. Na ten temat istnieją rozbieżności w piśmiennictwie wywołane nieprecyzyjnym określeniem woli samego ustawodawcy.
Zwolennicy uznania, że „rejestr przedsiębiorców” w treści art. 1091 § 1 k.c. wyklucza udzielanie prokury przez osoby fizyczne, argumentują, że ustawodawcy wyraźnie chodziło o rejestr przedsiębiorców KRS, do którego osoby fizyczne nie są wpisywane, przeciwnie np. do „właściwego rejestru” (art. 432 § 2 k.c.), który obejmuje także CEIDG. Z kolei przeciwnicy tego poglądu argumentują, iż „rejestr przedsiębiorców” w żadnym wypadku nie wskazuje tylko na część KRS, a CEIDG stanowi również rejestr przedsiębiorców sensu largo, gdyż wpisywani są do niego przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi. Ponadto na uwagę zasługuje treść przepisu 1097 § 4 k.c., który mówi o niewygaśnięciu prokury w razie śmierci przedsiębiorcy, a ta może dotyczyć jedynie osoby fizycznej, co miałoby zdradzać intencje ustawodawcy objęcia możliwością udzielania prokury również podmiotów wpisanych do CEIDG. Bez wątpienia niejasności wokół możliwości udzielania prokury przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi wymagają uporządkowania przez ustawodawcę, co prawdopodobnie nastąpi w nowym Kodeksie cywilnym.


(…)

…. Może nim być jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Z kręgu tych osób przepisy dotyczące poszczególnych przedsiębiorców mogą wyłączać niektóre osoby, tak jak np. ma to miejsce w odniesieniu do kapitałowych spółek handlowych. Prokurentem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być członek jej rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej (art. 214 § 1 k.s.h.). Podobne ograniczenie…
… przedsiębiorców KRS). Jednakże wpisanie prokury do rejestru ma charakter deklaratoryjny, co oznacza, że prokurent może działać również przed dokonaniem stosownego wpisu do rejestru, a po udzieleniu mu prokury przez przedsiębiorcę. Wówczas to będzie musiał wykazać swoje umocowanie w inny sposób, np. okazując odpis dokumentu, w którym przedsiębiorca udzielił prokury.
W przypadku rejestru przedsiębiorców KRS sąd…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz