To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prokura
Literatura: Czajkowski P., Sytuacja prawna prokurenta na tle nowego prawa upadłościowego i naprawczego, PPH 2004, nr 3; Koronkiewicz A., Czy osoba fizyczna może udzielić prokury?, „Rejent” 2007, nr 7-8; Szwaja J., Mika I.B., w: Kodeks spółek handlowych. Pozakodeksowe prawo handlowe. Komentarz, t. V, Warszawa 2008; Wajda D., Prokura - problemy praktyczne, PPH 2008, nr 6; Wyrwiński M., Udzielenie prokury przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, „Monitor Prawniczy” 2005, nr 1.
Pojęcie prokury
9Prokura jest szczególną postacią pełnomocnictwa, stworzoną z myślą o potrzebach obrotu gospodarczego. Z tego też powodu może być udzielana wyłącznie przez przedsiębiorców. Zarówno prokura, jak i pełnomocnictwo to z kolei postaci przedstawicielstwa, którego istotą jest dokonywanie czynności prawnej przez przedstawiciela (pełnomocnika, prokurenta) ze skutkiem dla mocodawcy (art. 95 § 2 k.c.), przy czym na ogół może on samodzielnie dokonywać czynności, do których upoważnił swego przedstawiciela.
Mimo podobnych założeń, prokura w porównaniu do pełnomocnictwa cechuje się kilkoma odmiennościami. Po pierwsze, o ile zakres udzielonego pełnomocnictwa każdorazowo determinowany jest przede wszystkim przez jego treść i w niewielkim stopniu przez ustawę (przez co, by ustalić zakres umocowania pełnomocnika, trzeba badać treść udzielonego mu pełnomocnictwa), o tyle zakres przedmiotowy prokury jest ustalany tylko przez ustawę i pozostaje zawsze taki sam. Po drugie, jak wspomniano wyżej, prokury może udzielić tylko przedsiębiorca, zaś mocodawcą pełnomocnika może być każdy podmiot prawa posiadający zdolność do czynności prawnych. Po trzecie - pełnomocnikiem może być każdy podmiot prawa, nawet o ograniczonej zdolności do czynności prawnych (art. 100 k.c.), natomiast jako prokurent działać może jedynie osoba fizyczna cechująca się pełną zdolnością do czynności prawnych (art. 1092 § 2 k.c.). Po czwarte - pełnomocnik wykazuje swoje umocowanie na ogół legitymując się dokumentem pełnomocnictwa, natomiast prokurent czyni to na podstawie odpisu z rejestru, do którego wpisany jest przedsiębiorca udzielający prokury. Po piąte - możliwe jest udzielenie przez pełnomocnika dalszego pełnomocnictwa, jeżeli jest to dopuszczalne przez samą treść pełnomocnictwa, ustawę lub stosunek podstawowy łączący mocodawcę i pełnomocnika. W przypadku prokury udzielenie dalszej prokury przez prokurenta nie jest dopuszczalne, aczkolwiek nie wyłącza to możliwości ustanowienia przez prokurenta pełnomocnika (art. 1096 k.c.). Wreszcie po szóste, pełnomocnictwo i prokurę różni forma, w jakiej są one udzielane. To pierwsze może być w zasadzie udzielone w dowolnej formie, przy czym często jest ona determinowana formą wymaganą dla dokonania czynności prawnej, do której upoważnia pełnomocnictwo (art. 99 k.c.). Prokura natomiast jest zawsze udzielana w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)