Prawo handlowe - prokura

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - prokura - strona 1 Prawo handlowe - prokura - strona 2

Fragment notatki:

PROKURA Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, jakie może być udzielone wyłącznie przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębior­ców. Prokura sama przez się nie stwarza obowiązku działania po stronie prokurenta. Daje mu ona jedynie upoważnienie do działania w imieniu przedsiębiorcy. Obowiązek działania prokurenta wynikać może z innego stosunku prawnego łączącego go z przedsiębiorcą, np. z umowy o pracę, zle­cenia, umowy agencyjnej. Prokura obejmuje umocowanie do wszelkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Prokura pozwala więc na dokonywanie przez prokurenta także czynności przekraczających zwykły zarząd, o ile są związane z prowa­dzeniem przedsiębiorstwa. Ponadto prokura upoważnia nie tylko do dokonywania czynności prawnych, lecz także do dokonywania czynności faktycznych, jak odbiór towaru, kontrola jego jakości, ustalanie wad. Prokurent może także ustanawiać peł­nomocników przedsiębiorcy, w postaci pełnomocnictwa szczególnego do poszcze­gólnej czynności lub do czynności pewnego rodzaju, nie może natomiast przenieść swojej prokury na inną osobę ani udzielać innej osobie prokury, to bowiem upraw­nienie przysługuje wyłącznie przedsiębiorcy.
Przepisy k.c. przewidują jednak pewne ustawowe ograniczenia zakresu prokury, bądź to mające na celu wyłączenie zakresu kompetencji prokurenta, bądź wyłącza­jących możliwości zbywania i obciążania nieruchomości. Regulujący tę kwestię art. 109 § 3 k.c. stanowi bowiem, że do:
zbycia przedsiębiorstwa
dokonania czynności, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego ko­rzystania
zbywania i obciążania nieruchomości
jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.
Prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców.
Prokurentem może być wyłącznie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czyn­ności prawnych.
Przepisy kodeksu cywilnego przewidują, że prokura może być udzielona przez przedsiębiorcę jednej osobie, kilku osobom łącznie (prokura łączna) lub kilku oso­bom oddzielnie. W wypadku prokury łącznej do ważności czynności prawnej do­konywanej w imieniu przedsiębiorcy konieczne jest współdziałanie prokurentów łącznych, przy czym sposób wykonania prokury łącznej winien być określony przez przedsiębiorcę w zgłoszeniu prokury łącznej do rejestru.
Nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich, chyba że prze­pis szczególny stanowi inaczej. Przedsiębiorca nie może więc powoływać się np. wo­bec innego przedsiębiorcy, że prokurent miał zakaz dokonywania pewnego rodzaju czynności typowych w danym przedsiębiorstwie, i że skutkiem tego czynność doko­nana przez prokurenta nie wiąże jego mocodawcy. Kontrahent przedsiębiorcy opiera się bowiem na uwidocznionej w rejestrze przedsiębiorców prokurze, i wewnętrzne ograniczenia skierowane przez mocodawcę do prokurenta nie wywołują wobec nie­go skutków prawnych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz