Typy czynów skutkowych, które można popełnić z zaniechania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Typy czynów skutkowych, które można popełnić z zaniechania - strona 1 Typy czynów skutkowych, które można popełnić z zaniechania - strona 2 Typy czynów skutkowych, które można popełnić z zaniechania - strona 3

Fragment notatki:

Te typy czynów skutkowych, które można popełnić z zaniechania
Pojęcie zaniechania to nie jest pojęcie znajdujące się na tym samym poziomie rodzajowym co działanie, nie jest to przeciwieństwo działania dla którego pojęciem nadrzędnym miało by być pojęcie czynu, nie jest tak, że czyn w prawie karnym ma dwie odmiany - są działania i zaniechania, pojęcie zaniechania jest już bowiem kwalifikacją normatywną czynu człowieka. Czyny to mogą być takie sytuacje w których albo ktoś czegoś zaniechał, albo nie. Z punktu widzenia pewnej normy kwalifikujemy ludzką aktywność jako zaniechanie, jako brak czegoś. Gdyby tej normy nie było to człowiek mógłby się zachowywać tak samo ale zachowania tego nie nazwalibyśmy zaniechaniem, pojęcie zaniechania jest zrelatywizowane do istnienia pewnej normy, w szczególności normy nakazującej określone zachowanie się. Człowiek może być bardzo aktywny, może być nadaktywny a my o tej jego aktywności powiemy: dopuścił się zaniechania, bo co prawda wiele rzeczy robił ale nie te co potrzeba, nie te które były mu nakazane. I dlatego tą jego aktywność nazwiemy zaniechaniem. Oczywiście mogą być i takie zaniechania, którym z perspektywy empirycznej nie towarzyszy żadne działanie - śpi i dopuścił się zaniechania, ale równie dobrze może tańczyć i też dopuścić się zaniechania.
Zaniechanie jest zawsze naruszeniem. Jeżeli chodzi o istotę bezprawności zaniechania to owe zaniechanie jest zawsze naruszeniem normy sankcjonowanej mającej postać nakazu. Jak chcemy sprawdzić bezprawność zaniechania to musimy się odwołać do jakiegoś nakazu, którego naruszenie będzie bezprawnym, w pewnych warunkach karalnym zaniechaniem.
Typy przestępstw z zaniechania:
takie które mają charakter formalny
takie które mają charakter materialny
Przy przestępstwach z zaniechania formalnych norma nakazu nakierowana jest na konkretną czynność np. nakazana jest określona jazda, nakazane jest złożenie określonej deklaracji, nakazane jest przekazanie pewnej informacji. Bez względu na stosunek tej czynności do ewentualnego skutku, sama czynność jest nakazana. Jak ja tej czynności nie wykonam dopuszczę się zaniechania, bezprawnego, karalnego. Przy przestępstwach materialnych z zaniechania nakazane jest zapobieżenie określonemu skutkowi, przy czym nie jest bliżej sprecyzowana czynność, która ma temu skutkowi ma zapobiec, czynność, która ma być podjęta. Nakaz wtedy brzmi: masz zapobiec skutkowi nieważne jaką czynnością, byle byś skutkowi zapobiegł. Drugi podział:
właściwe
niewłaściwe
Właściwe to są takie typy czynów zabronionych gdzie zaniechanie wprost wyrażone jest w ustawie. Wprost z określenia czynności wykonawczej wynika, że mamy oto możliwość realizacji tego typu czynu zabronionego wyłącznie przez zaniechanie. Ma to miejsce w ustawie gdy ustawodawca posługuje się zaprzeczeniem czasownika określającego czynność wykonawczą np. nie udziela pomocy, nie informuje, nie składa zeznania, nie zapobiega. Wprost z kodeksu karnego wynika, że to jest przestępstwo, które można popełnić przez zaniechanie. Przykładem takiego typu jest art. 162 par.1 KK - „ kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia (...) nie udziela pomocy” - norma sankcjonowana → nakazane jest udzielenie pomocy. Przestępstwa właściwe mogą być zarówno formalne jak i materialne. Np. przy definicji pomocnictwa jest „kto wbrew szczególnemu obowiązkowi nie zapobiega popełnieniu czynu zabronionego” - czynność pewna jest tu nakazana. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz