Tryb wydawania regulaminu pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tryb wydawania regulaminu pracy - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Tryb wydawania regulaminu pracy
* W ramach procedury ustalania regulaminu pracy w uzgodnieniu z jedyną działającą u pracodawcy organizacją związkową występują dwa etapy:
wspólne określenie terminu w którym powinno dojść do uzgodnienia treści regulaminu
negocjacje merytoryczne i uzgodnienie treści regulaminu.
Inaczej jest w przypadku gdy u pracodawcy działają dwie lub więcej organizacji (art. 30 ust.5 ustawy o związkach zawodowych)
*Jeśli u pracodawcy nie ma zakładowej organizacji związkowej wydaje on regulamin sam. Taki jednostronny regulamin nie jest źródłem prawa pracy lecz czerpie swoją moc obowiązującą z woli stron stosunku pracy .
* wchodzi w życie po upływem 2 tygodni od podania go do wiadomości pracownikom w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek zapoznać z treścią regulaminu każdego nowego pracownika przed rozpoczęciem przez niego pracy.
* zmiany do regulaminu pracy wprowadza się w takim samym trybie w jakim jest ustalany jego pierwotny tekst. Związek zawodowy który bezskutecznie domaga się od pracodawcy zmiany regulaminu; może swoje żądania uczynić przedmiotem sporu zbiorowego.
Regulamin pracy ustala pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. W przypadku nie uzgodnienia regulaminu pracy z zakładową organizacja związkową w terminie ustalonym przez strony, a także w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy ustala sam pracodawca.
Od dnia 01.01.2004r. zgodnie z treścią art. 29 §3 Kodeksu pracy jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, informuje dodatkowo pracowników na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę o: porze nocnej miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz, przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Zgodnie z art. 13 Ustawy z 14 listopada 2003r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, pracodawca w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie noweli tj. od 01.01.2004r. informuje na piśmie pracowników, z którymi zostały zawarte umowy o pracę przed tym dniem, o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych, o których mowa w art. 29 §3 KP w brzmieniu nadanym nowelą.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz