Akty wewnątrz zakładowe - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Akty wewnątrz zakładowe - opracowanie - strona 1 Akty wewnątrz zakładowe - opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

6. Akty wewnątrzzakładowe
6.1. Pojęcie
6.2. Regulamin wynagradzania
* Pracodawca ma obowiązek wydania regulaminu pracy (art. 772 KP) który uwzględnia wszystkich pracowników niezależnie od podst. zatrudnienia (w szczególności także młodocianych zatrudnionych na podst. umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego) oraz bez wzgl. na wymiar ich czasu pracy (także zatrudnionych na niepełnym etacie)
*Nie może być wydany w odniesieniu do pracowników nie podlegających regulacji układowej (art.772 §5 w zw. z art.239 §3 KP) oraz pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej których warunki wynagradzania- w razie braku układu- określają rozporządzenia min. właściwego do spraw pracy.
* Powinien określać warunki wynagradzania oraz inne świadczenia związane z pracą. Przez warunki wynagradzania należy przede wszystkim rozumieć system wynagradzania (czasowy; premiowy; akordowy); składniki wynagrodzenia; regulamin premiowania; sposób wynagradzania za czas przestoju i za nadgodziny liczbowe. Inne świadczenia związane z praca to m.in. odprawy (emerytalna; rentowa; pośmiertna); rekompensata z tytułu poniesionych przez pracownika kosztów podróży.
* Przestaje obowiązywać w dniu ;w którym wchodzi w życie układ zbiorowy pracy-zakładowy lub ponadzakładowy; którego treść pozwala na ustalenie indywidualnych warunków wynagradzania.
* Jeżeli u danego pracodawcy działa organizacja związkowa to z nią ustala się regulamin wynagradzania. Jeśli jest ich kilka to wszystkie lub przynajmniej te które mają przymiot reprezentatywności- zgodnie z art.30 ust.5 ustawy o związkach zawodowych- przedstawić w sprawie regulaminu wspólne stanowisko. Gdy w terminie 30 dni nie uczynią tego pracodawca wydaje regulamin jednostronnie (po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych)
* Wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
* Ma charakter prawny zbliżony do układu zbiorowego pracy toteż z mocy art. 772 §5 KP stosuje się do niego niektóre przepisy dot. układów zbiorowych pracy (w szczególności art.24112 §2 KP)
* Jego korzystniejsze dla pracowników postanowienia zastępują odpowiednie postanowienia umowy o pracę. Postanowienia mniej korzystne wprowadzane SA do treści stosunku pracy w drodze wypowiedzenia warunków.
6.3. Regulamin pracy
6.3.1. Charakter prawny regulaminu pracy
Regulamin pracy ustala pracodawca w uzgodnieniu z zakładowa organizacją związkową (ewentualnie z międzyzakładową organizacją związkową jeśli jest objęty jej zakresem działania- art.34 ustawy o związkach zawodowych). Uzgodnienie oznacza akceptację całego tekstu regulaminu przez organizację związkową. W tym trybie ustalony regulamin pracy jest w istocie rodzajem opartego na ustawie porozumienia zbiorowego i z tego względu powinien być traktowany jako

(…)

… treści regulaminu.
Inaczej jest w przypadku gdy u pracodawcy działają dwie lub więcej organizacji (art. 30 ust.5 ustawy o związkach zawodowych)
*Jeśli u pracodawcy nie ma zakładowej organizacji związkowej wydaje on regulamin sam. Taki jednostronny regulamin nie jest źródłem prawa pracy lecz czerpie swoją moc obowiązującą z woli stron stosunku pracy .
* wchodzi w życie po upływem 2 tygodni od podania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz