Akty wewnątrzzakładowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1372
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Akty wewnątrzzakładowe - omówienie - strona 1 Akty wewnątrzzakładowe - omówienie - strona 2 Akty wewnątrzzakładowe - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Akty wewnątrzzakładowe
Pojęcie
Akt jednostronny stanowiony przez pracodawcę dla społeczności pracowniczej
Zakładowe prawo pracy to obowiązujące u pracodawców układy zbiorowe pracy, a także oparte na ustawie inne porozumienia zbiorowe takie jak regulaminy pracy i statuty ,określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Podstawową zasadą w ich tworzeniu jest to, by postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie były mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Na mocy art.9 KP te wewnątrzzakładowe akty zostały uznane za źródło prawa pracy obowiązujące u konkretnego pracodawcy.
Najważniejsze z nich to:
Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy,
Regulamin wynagradzania,
Regulamin pracy.
Regulamin wynagradzania
* Pracodawca ma obowiązek wydania regulaminu pracy (art. 772 KP) który uwzględnia wszystkich pracowników niezależnie od podstawy zatrudnienia (w szczególności także młodocianych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego) oraz bez względu na wymiar ich czasu pracy (także zatrudnionych na niepełnym etacie)
*Nie może być wydany w odniesieniu do pracowników nie podlegających regulacji układowej (art.772 § 5 w związku z art.239 § 3 KP) oraz pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej których warunki wynagradzania- w razie braku układu- określają rozporządzenia ministra właściwego do spraw pracy.
* Powinien określać warunki wynagradzania oraz inne świadczenia związane z pracą. Przez warunki wynagradzania należy przede wszystkim rozumieć system wynagradzania (czasowy; premiowy; akordowy); składniki wynagrodzenia; regulamin premiowania; sposób wynagradzania za czas przestoju i za godziny nadliczbowe. Inne świadczenia związane z pracą to m.in. odprawy (emerytalna; rentowa; pośmiertna); rekompensata z tytułu poniesionych przez pracownika kosztów podróży
* Przestaje obowiązywać w dniu w którym wchodzi w życie układ zbiorowy pracy-zakładowy lub ponadzakładowy; którego treść pozwala na ustalenie indywidualnych warunków wynagradzania.
* Jeżeli u danego pracodawcy działa organizacja związkowa to z nią ustala się regulamin wynagradzania. Jeśli jest ich kilka to wszystkie lub przynajmniej te które mają przymiot reprezentatywności- zgodnie z art.30 ust.5 ustawy o związkach zawodowych- przedstawić w sprawie regulaminu wspólne stanowisko. Gdy w terminie 30 dni nie uczynią tego pracodawca wydaje regulamin jednostronnie (po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych)
* Wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

(…)

… państwowych jednostek sfery budżetowej. Zasady wynagradzania oraz przyznawania dodatkowych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy określa dla tych grup pracowników w drodze rozporządzenia właściwy minister.
Ponadto regulaminu wynagradzania nie tworzy się dla : członków korpusu służby cywilnej, pracowników urzędów państwowych zatrudnionych na podstawie mianowania i powołania. pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, mianowania i powołania w: urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gminy, biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego, biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego, sędziów i prokuratorów. W związku z ustaleniem regulaminu wynagradzania na pracodawcy ciążą następujące obowiązki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz