Transport białek do organelli komórkowych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1043
Wyświetleń: 3990
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Transport białek do organelli komórkowych - strona 1 Transport białek do organelli komórkowych - strona 2 Transport białek do organelli komórkowych - strona 3

Fragment notatki:

Wewnątrzkomórkowy transport białek
Ponieważ synteza większości białek zachodzi na wolnych rybosomach w cytoplazmie, a błony wewnątrzkomórkowe stanowią selektywnie przepuszczalne bariery; komórka wykształciła mechanizmy dzięki którym białkowe molekuły mogą dotrzeć do światła organelli aby tam spełniać swoje funkcje.
Wyróżnić można 3 główne ścieżki importu białek do organelli:
Transport z udziałem opłaszczonych pęcherzyków z siateczki śródplazmatycznej do aparatu Golgiego, endosomów, lizosomów oraz z jednego przedziału systemu błon wewnętrznych do przedziału drugiego
Transport do mitochondriów i ER poprzez zamieszczony w błonie zespół białek kanałowych tworzących translokon
Transport jądrowo - cytoplazmatyczny przez pory jądrowe oraz ulokowane w nich jądrowe kompleksy porowe Wewnątrzkomórkowy transport może zachodzić dopiero po zakończeniu syntezy całego białka. Dzieje się tak podczas translokacji cząsteczek do jądra komórkowego lub mitochondrium, a translokację taką nazywamy potranslacyjną, w przeciwieństwie do transportu kotranslacyjnego, rozpoczynającego się jeszcze w trakcie wydłużania się łańcucha polipeptydowego. Tego typu przemieszczanie charakterystyczne jest dla białek kierowanych do siateczki śródplazmatycznej.
Istotną rolę w wewnątrzkomórkowym transporcie białek pełnia zamieszczone w strukturze białka sekwencje sygnałowe. Są to molekularne adresy będące ciągiem aminokwasów, najczęściej kilkunastu lub kilkudziesięciu, na tyle swoiste, iż zapewniają dostarczenie białka tam gdzie jest jego miejsce. Poszczególne peptydy sygnałowe różnią się wieloma cechami np. rodzajem aminokwasów oraz lokalizacją wewnątrz łańcucha polipetydowego.
Ruch białek wewnątrz komórki odgrywa istotną rolę w jej funkcjonowaniu, ponieważ wpływa na aktywność, wzrost i różnicowanie, a więc także na stan tkanek i całego organizmu. TRANSPORT BIAŁEk
W miarę wzrostu komórek zachodzącego w ich cyklu życiowym, organelle błonowe po­ większają się przez wbudowywanie nowych cząsteczek a jeśli komórka dzieli się, to orga­ nelle również się dzielą i rozdzielane są do dwóch komórek potomnych. Wzrost organelli wymaga dostawy nowych lipidów do rozbudowy błony i odpo­ wiednich białek, zarówno białek błonowych, jak i rozpuszczalnych, wypełniających wnętrze organelli. Nawet w komórkach, nie dzielących się, białka muszą być ustawicznie i precyzyjnie dostarczane do organelli, za­ równo aby wymienić zdegradowane biał­ ka organelli jak i zapewnić ciągłość wydzielania. Głównym problemem w rozbudowie i utrzymaniu organelli bło­ nowych jest jak kierować nowo wytworzone białka do właściwej im organelli.


(…)

…, którym, przynajmniej początkowo, jest apa­ rat Golgiego. Transport z ER do aparatu Golgiego i z aparatu Golgiego do innych przedziałów systemu błon wewnętrznych przebiega przez ciągłe pączkowanie i fuzję pęcherzyków transportujących. Drogi transportu prowadzonego przez pęcherzyki transportujące sięgają, albo od ER do błony komórkowej, albo od błony komórkowej do lizosomów. W czasie gdy białka i lipidy są trans­…
… lo­ kalizacji jądrowej), która kieruje białko z cytozolu do jądra, tworzą zazwy­ czaj jedna lub dwie krótkie sekwencje zawierające kilka dodatnio nałado­ wanych reszt lizyny lub argininy.
Pierwszy etap oddziaływania nowo powstałego białka przeznaczonego do umiejscowienia w jądrze wymaga współdziałania innych białek cytozolowych. Te cytozolowe białka, o nazwie receptory importu jądrowego wią­ żą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz