Losy białek w cytoplazmie Losy białek w cytoplazmie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1477
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Losy białek w cytoplazmie Losy białek w cytoplazmie - strona 1 Losy białek w cytoplazmie Losy białek w cytoplazmie - strona 2 Losy białek w cytoplazmie Losy białek w cytoplazmie - strona 3

Fragment notatki:

Losy białek w cytoplazmie Losy białek w cytoplazmie:
Białka cytoplazmatyczne:
Białka, których miejscem przeznaczenia jest cytoplazma, produkowane są wprost do niej. Już podczas syntezy wchodza w kontakt z chaperonami (tworzącymi "beczułkę chaperoninową"), które chronią je przed strawieniem i wymuszają odpowiednie sfałdowanie (konformację).
Fałdowanie może też nastąpić samoistnie lub przy udziale innych białek (np. białka linearne mogą formować się w białkach o kształcie rynienki, mogą dopasowywać się jak puzzle lub skręcać naokoło siebie). Kompleksy białkowe mogą tworzyć się przy pomocy białka scaffold o kształcie grzebienia, w którym w odpowiedniej kolejności zlokalizowane są odpowiednie enzymy (może też służyć po prostu jako łącznik przestrzenny).
Białka zlokalizowane w cytoplazmie, np. różne enzymy, zawierają tylko niewielką część katalityczną - reszta to sekwencje regulacyjne, zabezpieczające przed strawieniem, determinujące powinowactwo do innych struktur itp.
Niektóre białka zawierają sekwencję NLS (nuclear localization signal) i transportowane są do jądra przez pory w otoczce. Białka mogą być też kierowane do mitochondriów i plastydów.
Przyczyny niszczenia białek:
Białka nieudane, np. źle sfałdowane, podlegają poliubikwitynacji - do określonych aminokwasów (lizyn) dołączana jest ubikwityna, która "kieruje" białko do proteasomów.
"Nieudane" białko: jest niewłaściwie sfałdowane ma zgrupowanie lizyn "na wierzchu" pierwszym aminokwasem jest metionina, seryna, treonina, alanina, walina, cysteina, glicyna. Proteosomy to cylindry z proteaz rozkładających białka. Zamykany jest kompleksem białkowym ("wieczkiem"). Białka przeznaczone do degradacji wciągane są do wnętrza cylindra (ale muszą mieć "sygnał" w postaci ubikwityny!). Białka błonowe i pozostające wewnątrz pęcherzyków:
Nie wszystkie białka mogą swobodnie pływać sobie z cytoplazmie. Niektóre (np. enzymy proteolityczne) muszą zajmować określone kompartmenty i być oddzielone od reszty komórki, gdyż np. moga trawić potrzebne cząsteczki. Do umieszczania białek w we wnętrzu błony / pęcherzyka lub zakotwiczania ich w błonie służy tzw. kotranslacja. Białka błonowe syntetyzowane są przez rybosomy przyczepione do szorstkiej siateczki endoplazmatycznej. Translacja rozpoczyna się, gdy połączą się obie podjadnostki rybosomu oraz mRNA. Zwykle pierwsza powstaje sekwencja sygnałowa o długości 21 aminokwasów. Do niej dołącza się peptyd sygnałowy SRP (cząsteczka rozpoznająca sekwencję; po przyłączeniu hamuje translację). Potrzebne jest też 7s RNA.


(…)

… odcinana jest sekwencja sygnałowa). Translokacja zostaje rozpoczęta ponownie przez sekwencję start-transfer itp. Po odcięciu peptydu sygnałowego białko pozostaje w błonie.
Rola aparatu Golgiego:
Aparat Golgiego jest systemem cystern i pęcherzyków. Jego główną rolą jest "segregacja" białek i ich modyfikacja (dodawanie grup węglowodanowych do przyszłych glikoprotein). Od strony siateczki endoplazmatycznej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz