toposy prawnicze - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 637
Wyświetleń: 2380
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
toposy prawnicze - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

TOPOSY PRAWNICZE:
4 rozumowania prawne:
argumentum a simili -wnioskowanie z podobieństwa. Analogia jako podstawowa metoda. Nie występuje w prawie karnym.
argumentum a contrario -wskazuje się tu na różnice powodujące, że dane przepisy nie mają zastosowania dla danej sytuacji. (ochrona własności dla właściciela rzeczy i odwrotnie)
argumentum a fortiori -„tym bardziej”
-a maiori ad minus -„kto jest uprawniony czynić więcej, tym bardziej może czynić mniej.” (Właściciel sadu i owoców z sadu)
-a minori ad maius -„komu zakazano czynić mniej, to tym bardziej zakazano więcej” (Trawa, krzewy)
wnioskowanie z celu na środki -jeżeli dozwolony jest cel, to dozwolone są również środki, o ile mieszczą się w granicach rozsądku. Jeżeli prawo pozwala lub nakazuje określone działanie, to musi również zezwalać na środki prowadzące do tego celu. Kodeks cywilny daje nam takie środki w np. „Właściciel nie może się sprzeciwieć użyciu, a nawet uszkodzeniu rzeczy (...), jeśli jest to konieczne do odwrócenia niebezpieczeństwa...” (Tonącemu na ratunek kradzioną łodzią)
lex retro non agit -Uniwersalna reguła, lecz często odstępstwa np. w prawie podatkowym. Przepis retroaktywny można wprowadzić, o ile z korzyścią dla podatnika. Uznaje się powszechnie, że względy sprawiedliwości społecznej mogą usprawiedliwiać odejście od zasady
in dubio pro reo -na korzyść strony nie obciążonej dowodem. Z punktu widzenia Prawa k. -oskarżony.
in dubio pro libertate -na korzyść wolności. Jeżeli jest wątpliwe czy dany czyn jest dozwolony należy przyjąć, że jest. Z tego wyprowadza się regułę wykładni rozszerzającej -Co nie jest zabronione jest dozwolone.
ignorantia iuris nocet -Nieznajomość prawa szkodzi. Wychodzi się z założenia, że znajomość prawa jest powszechna. Nie można się tłumaczyć, unikać odpowiedzialności tłumacząc, że się nie wiedziało o zakazie lub nakazie. Odchodzi się od sztywnego stosowania, z uwagi na komplikację systemu prawa oraz nowość szczegółowych uregulowań, ponieważ nawet dla sądu pewne przepisy nie są znane, lub niezrozumiałe(np. prawo jądrowe).
audiatur et altera pars -wysłuchaj drugiej strony. Elementarna zasada sporu prawnego. Każdy ma prawo Przedstawić swoje argumenty. Nikt nie może być go pozbawiony. Z tego wywodzi się prawo do obrony.
praesumptio boni viri -zawsze domniemaj dobrą wolę. Jeżeli ktoś coś uczynił, uczynił w dobrej wierze. Nie wolno zakładać złej wiary. Domniemanie niewinności
Zasada prawa do sądu -W każdym wypadku gdy ktoś poniósł stratę lub uszczerbek na zdrowiu może dochodzić roszczeń sądowych -dopuszczalność drogi sądowej. Zawsze można zagrozić wystąpieniem do sądu. Jest to uprawnienie.

(…)

… - Nasze działanie proporcjonalne do zagrożenia (problem granicy obrony koniecznej)
Zasada równowagi stron -nikt nie może być przez prawo faworyzowany.
Nemo iudex in causa sua -nikt nie może być sędzią we własnej sprawie.
1
1

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz