To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Teoria pieniądza, inflacja, polityka pieniężna. Teori ą pieniądza nazywamy twierdzenie, wg którego ilość pieniądza w obiegu wpływa na poziom cen. Jeżeli wartość i rozmiar handlu są stałe, ceny zmieniają się wprost proporcjonalnie do podaży pieniądza i na odwrót (im więcej pieniędzy w obiegu tym wyższe ceny). Można to wyrazić wzorem P = M * V/T
P - poziom cen,
M - ilość pieniądza w obiegu,
V - szybkość obiegu pieniądza T - wolumen transakcji kupna-sprzedaży w danym okresie
Inflacj ą nazywamy wzrost cen. Dzielimy ją ze względu na stopę inflacji, na pełzającą (0-9%), galopującą (10 - 99%) i hiperinflację ( 100%), lub ze względu na przyczyny powstawania. Będą to inflacja ciągniona przez popyt (całkowita wielkość planowanych wydatków ludności wzrasta szybciej niż całkowita wielkość produkcji), inflacja pchana przez koszty (pojawia się, gdy z różnych przyczyn rosną ceny jednego lub kilku zasobów niezbędnych do produkcji dóbr lub usług), a także inflacja strukturalna (występuje, gdy firmy nie mogą szybko i sprawnie dopasować struktury swojej produkcji do zmian w strukturach gospodarki).
Przyczyny inflacji
nadmierna emisja pieniądza niespodziewany i gwałtowny wzrost kosztów produkcyjnych niezrównoważony budżet państwa (wydatki z budżetu przewyższają wpływy)
przeinwestowanie gospodarki (nadmierne rozwinięcie procesu inwestycyjnego finansowanego przez państwo)
ingerencja państwa w politykę emisyjną Banku Centralnego, co prowadzi w rezultacie do nadmiernej ilości pieniądza.
wadliwa struktura gospodarki
import inflacji (wraz ze wzrostem cen artykułów importowanych przez dany kraj następuje wzrost kosztów produkcji, a co za tym idzie wzrost cen)
długookresowe dodatnie saldo bilansu handlowego (nadwyżka eksportu nad importem)
monopolizacja gospodarki (monopoliści wzrost kosztów produkcji mogą przenosić na cenę)
zadłużenie głównych przedsiębiorstw w danym sektorze
Skutki inflacji
Spadek wartości nabywczej pieniądza wraz ze spadkiem wiarygodności państwa-emitenta waluty na arenie międzynarodowej
Realny spadek wartości zobowiązań i wierzytelności, które nie podlegają waloryzacji; w szczególności skutkiem inflacji jest względne zmniejszenie się dochodów osób, których nominalne dochody są stałe firmy częściej muszą zmieniać ceny, co wiąże się z dodatkowymi Ponieważ siła nabywcza pieniądza maleje, konsumenci chcą się go pozbyć, zakupując dobra, których wartość nie maleje. Tym samym napędzają te sektory gospodarki, które produkują dobra trwałe (szeroko pojęte maszyny, biżuterię, złoto itp.).
Ponieważ rosną ceny dóbr, konsumenci chętniej kupują ich tańsze zamienniki. Na przykład, gdy drożeje szynka z 10 zł/kg do 12 zł/kg, a kiełbasa z 5 zł/kg do 6 zł/kg (oba produkty po 20%), to osoby, których już nie stać na zakup szynki, kupią kiełbasę. Tym samym producenci kiełbas zwiększą dochody, a producenci szynki - zmniejszą.
(…)
… zapewnienie stabilności cen, czyli zapobieganie inflacji. Politykę pieniężną państwa prowadzi bank centralny. Oddziałuje on na poziom podaży pieniądza oraz na kursy walutowe.
Cele polityki monetarnej banku centralnego
Cel finalny (główny i nadrzędny) - jest to odpowiednio zdefiniowany cel ogólnogospodarczy wynikający z realizacji polityki ekonomicznej danego kraju. Przykładowo w Polsce celem finalnym NBP…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)