Systemy eksploatacji - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Systemy eksploatacji - wykład - strona 1 Systemy eksploatacji - wykład - strona 2 Systemy eksploatacji - wykład - strona 3

Fragment notatki:

SYSTEMY EKSPLOATACJI WĘGLA KAMIENNEGO
Rys 1.31
Instalacja obudowy ścianowej
Wprowadzenie obudowy oraz ustawienie jej w przecince ścianowej jest bardzo trudne z uwagi na jej ogromną masę.
Zazwyczaj przecinka ścianowa drążona jest jako chodnik węglowy w obudowie prostokątnej lub łukowej, s którego następnie przybierając jednego ociosu wykonuje się chodnik przyległy w obudowie prostokątnej
rys 1.32
Obudowa prostokątna składa się ze stropnic drewnianych lub stalowych. Szerokość przecinki ścianowej musi zapewniać swobodne i bezpieczne manewrowanie wprowadzonymi do niej zestawami obudowy zmechanizowanej.
Zestawy obudowy lub ich części transportuje się do przecinki i w przecince na platformach za pomocą kołowrotów. Po dojechaniu na miejsce platformę unieruchamia się przez przymocowanie jej łańcuchem do szyn, a następnie ściąga się zestaw z platformy kołowrotem lub przesuwnikami hydraulicznymi.
Ustawienie zestawu w przecince we właściwym położeniu wymaga obrócenia go o kąt 90 stopni. Przed dokonaniem tej czynności obudowę przecinki w miejscu obracania wzmacnia się przez zbudowanie podciągów.
Rys 1.33
Zestaw obudowy obraca się za pomocą przesuwników hydraulicznych. W czasie obracania zestawu zachodzi konieczność przestawienia stojaków, przy czym należy przestrzegać zasady, aby podciągi były w każdej chwili podbudowane co najmniej trzema stojakami.
Po ustawieniu zestawu w przewidzianym położeniu należy podłączyć do niego zasilanie hydrauliczne i rozeprzeć pod stropem. W miarę ustawiania i rozpierania zestawów obudowy buduje się równolegle trasę przenośnika oraz łączy ją z zestawami obudowy.
Coraz częściej dla wprowadzenia obudów osłonowych stosuje drąży się przecinkę w obudowie ŁP10. Tak duża szerokość wyrobiska pozwala na swobodne manewrowanie zestawami obudowy.
Montaż, wprowadzenie i ustawienie zestawów obudowy zmechanizowanej przy zbrojeniu i likwidacji ścian ułatwia zespół Obudomont, którego główny element stanowi podwieszona kolejka szynowa.
Obsługa obudowy powinna cały czas obserwować strop, czoło ściany i stan obudowy.
Likwidacja przestrzeni poeksploatacyjnej przez kierowany zawał stropu
W tym systemie przestrzeń poeksploatacyjna wypełnia się kamieniem pochodzącym z zawalonych warstw stropowych. Zawał uzyskuje się poprzez usunięcie obudowy z przestrzeni do likwidacji.
Rabowanie to usuwanie elementów obudowy z przeznaczonej do zawalenia części ściany. Nazwa ta odnosi się też do zawalania się stropu po ukończonym usunięciu obudowy.
Poprzez rabowanie zmniejsza się rozpiętość ściany, co powoduje zmniejszenie się ciśnień w polu roboczym i większe bezpieczeństwo pracy.


(…)

… lub o zmiennym nachyleniu.
Rys 1.52
Systemy pośrednie ubierkowo-zabierkowe
jankowicki
miechowicki
System jankowicki
Stosowany przy nachyleniach pokładu od 20 do 40 stopni. Roboty przygotowawcze są identyczne jak przy systemie ścianowym poprzecznym z podsadzką hydrauliczną. Zamierzony pas można wybierać dwoma lub czterema przodkami. Węgiel urabia się robotami strzelniczymi, a urobek stacza się po spągu…
…. W tym celu układa się pasy podsadzkowe, między którymi wywołuje się zawał.
Rys 1.42
Systemy ścianowe z podsadzką hydrauliczną
Warunki stosowania:
stropy III klasy
w przypadkach ochrony powierzchni lub pokładów zalegających wyżej
przy wybieraniu pokładów grubych
w pokładach o dużej skłonności do samozapalania
Stosowanie podsadzki hydraulicznej wiąże się ze zwiększeniem kosztów produkcji i pogorszeniem…
… poziomych lub prawie poziomych. W ścianach z podsadzką hydrauliczną można stosować obudowę:
drewnianą
mieszaną stalowo-drewnianą
stalowo-członową
zmechanizowaną
rys 1.48
Kompleksowe rozwiązanie mechanizacji ściany z podsadzką hydrauliczną wymaga zastosowania:
obudowy zmechanizowanej wraz z tama podsadzkową przesuwaną w ślad za obudową
przewodu podsadzkowego przesuwanego w całości zgodnie z przemieszczaniem…
… lub rynnami na przenośnik zgrzebłowy. Przy nachyleniach mniejszych, gdy węgiel trzeba spychać, pas calizny wybiera się dwoma zabiorami i po wybraniu każdego przykłada się przenośnik do czoła pokładu. Po całkowitym wybraniu zamierzonego pasa calizny i przełożeniu przenośnika stawa się tamy i podsadza otamowaną pustkę.
Rys 1.53
System miechowicki
Stosowany przy nachyleniu 45-90 stopni. Roboty przygotowawcze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz