System wynagrodzenia za pracę

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2443
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System wynagrodzenia za pracę  - strona 1 System wynagrodzenia za pracę  - strona 2 System wynagrodzenia za pracę  - strona 3

Fragment notatki:

POJĘCIE, SKŁADNIKI I SYSTEMY WYNAGRODZENIA ZA PRACĘ 1. elementy wynagrodzenia za pracę : - wynagrodzenie zasadnicze (element konieczny, o najwyższej wysokości, podstawowe świadczenie ekwiwalentne za pracę wykonaną, funkcja alimentacyjna i bodźcowa)
- składniki niestałe np. premie, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (pełnią funkcje bodźcową lub kompensują dodatkowy wysiłek pracownika)
- dodatki o charakterze stałym np. dodatek funkcyjny (jak wyżej)
2. systemy wynagradzania :
a) system czasowy b)systemy wynikowe: -system akordowy -system prowizyjny c)systemy mieszane: -czasowo-premiowy -akordowo-premiowy 3.premie przysługują wielu kategoriom pracowników ze znaczną regularnością i w istotnej mierze uzupełniają wynagrodzenie zasadnicze
4.prawo do wynagrodzenia zasadniczego narasta w miarę pełnienia pracy-za każdy dzień i godzinę wykonywanej pracy w systemie czasowym, a za każdą wykonaną jednostkę lub operację w systemie akordowym
5.prawo do premii przysługuje dopiero po upływie przewidzianego okresu, na ogół kwartału a niekiedy miesiąca albo roku, jeżeli w tym okresie nie wystąpiły okoliczności, z którymi związana jest utrata premii
6.w określonych ustawowo sytuacjach pracownikowi przysługuje wynagrodzenie mimo nieświadczenia pracy, wynagrodzenie to jest wtedy premią gwarancyjną 7. art.78§1 - kryteria wynagrodzenia za pracę-wynagrodzenie za prace powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności:
-rodzajowi wykonywanej pracy
-kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu
-uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
8.”określenie wynagrodzenia” z art.78§2 -wysokość i zasady przyznawania stawek wynagrodzenia za pracę określonego rodzaju lub na określonym stanowisku. Wysokość wynagrodzenia jest z góry określona w systemie czasowym.
9. art.80 - wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną .Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
10.kolejne przepisy kodeksu pracy określają wyjątki od zasady ekwiwalentności wynagrodzenia: art.81§1- wynagrodzenie za czas przestoju (pracownik był gotów do wykonywania pracy ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy-wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określone stawką godzinowa lub miesięczna, a jeżeli składnik taki nie został wyodrębniony-60% wynagrodzenia. Wynagrodzenie to nie może być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę .§2 -jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika wynagrodzenie nie przysługuje.
11.w okresie przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonania przysługuje wynagrodzenie-

(…)

….
-art81§4
13.pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za wadliwe wykonanie z jego winy produktów lub usług. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanie pracy z winy pracownika nastąpi obniżenie wartości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu-art.82§1.
14.art.83§1-normy pracy- „ Normy pracy, stanowiące miernik nakładu pracy , jej wydajności i jakości mogą być stosowane, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy”
15.normy pracy stanowią podstawę obliczenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego w akordowym systemie wynagradzania
16.norma pracy określa czas pracy potrzebny do wykonania jednostki wyrobu albo przeprowadzenia określonych czynności, wyznacza ilość wyrobów lub operacji, które należy wykonać w jednostce czasu.
17.art.83§2 normy pracy są ustalane z uwzględnieniem osiągniętego…
… lub rentę inwalidzką, przeniesienia w drodze porozumienia stron. Traci to prawo gdy sam wypowiedział umowę o pracę. Prawo do pełnego świadczenia nabywa pracownik dopiero po przepracowaniu 3 lat, ograniczenie to nie dotyczy absolwentów szkół. Po roku pracy przysługuje ono w wysokości 50%, a po 2 latach 75%. 29.nagroda jubileuszowa:
-szczególny rodzaj premii.
-warunki jej przyznania określają układy zbiorowe
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz