To tylko jedna z 11 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przedmiotem wykładu jest dokładne omówienie systemów wyborczych w najpopularniejszych krajach europejskich: Francja, Niemcy, Węgry, Szwajcaria, dodatkowo omówione zostały: Wielka Brytania, kraje skandynawskie (Finlandia, Skandynawia). Dodatkowo w sposób bardziej ogólny opisane zostały zasady prawa wyborczego w państwach postsocjalistycznych takich jak: Czechy i Słowenia. Kolejnym zagadnieniem jest procedura ustawodawcza omówiona w krajach: Wielka Brytania i Francja. Poruszone zostały aspekty historyczne oraz szczegółowo opisana rola obu izm w procedurze legislacyjnej. Opracowanie obejmuje aktualne regulacje w tym dokładny opis ostatniej reformy struktury Izby Gmin.
METODA POWOŁYWANIA SKŁADU IZB PARLAMENTU
WIELKA BRYTANIA
Wybory do izby Gmin (pierwsza izba)- zwycięstwa bierze wszytko, jednomandatowe okręgi wyborcze.
Kto ma czynne p. wyborcze- obywatele brytyjscy, obywatele innych państw brytyjskiej... , obywatele Walii mieszający w zjednoczonym królestwie, powyżej 18 lat i zarejestrowany w powszechnym rejestrze wyborczym zgodnie z miejscem zamieszkania.
Od 1989 r. czynne p. wyborcze maja obywatele zamorscy
Nie mają czynnego p. wyborczego- parowe będący członkami Izby lordów jeśli nie zrzekli się tytułów (z wyjątkiem tych z północnej Irlandii), nienaturalizowani cudzoziemcy, umysłowo chorzy, skazani w okresie odbywania kary,osoby skazane na 5 lat więzienia za nielegalne lub korupcyjne praktyki wyborcze Bierne p. wybiorcze- Ci co mają czynne i 21 lat (wyj.- bankruci, skazani na ponad 1 rok pozbawienia wolności, kler, osoby które ze względu na zasadę niepołączalności nie mogą piastować mandatu z powodów zachowania polityczniej bezstronności urzędu który sprawują bądź ze względu na podległość urzędu i opłacania urzędu przez koronę czy też finansowe związane urzędu publicznego z rządem (mają czynne, ale nie mają bierne p. wyborcze).
Zgłoszenia kandydatów- forma pisemna, kaucja przy rejestracji (ok. 1500 funtów i przepada jeśli nie uzyska się co najmniej 5% ważnych głosów). Wygrywa ten, który uzyska względną większość ważnie oddanych głosów.
Izba Lordów (druga Izba)- lordowie duchowni (26 duchownych kościoła anglikańskiego w tym 2 arcybiskupów, 4 enumeratywnie wymienionych biskupów i 21 biskupów pod względem starszeństwa), lordowie dziedziczni (od listopada 1995 roku jest to 92 lordów spośród 751 wcześniej), lordowie mianowani dożywotnio- ustawa 1958 roku przyznała takie prawo koronie, wykonywane jest przez monarchę (ok. 600)
FRANCJA
Dwuetapowe wybory do Zgromadzenia Narodowego (pierwsza izba)
Czynne prawo wyborcze- 18 lat i korzystanie z pełni praw publicznych i cywilnych, obywatele Francji
Osoby, które nie mogą ubiegać się o mandaty w konkretnych okręgach wyborczych: np. prefekt na terenie departamentu, sekretarz generalny prefektury, rektorzy uczelni publicznych.
Bierne prawo wyborcze- osoby z czynnym p wyborczym, ukończone 23 lata.
Kandydaci są zgłaszani na listach oraz osobiście przez złożenie przez kandydata odpowiedniej deklaracji (obowiązkowa kaucja- ok. 3,5 tys euro- przepada jeśli w okręgu wyborczym nie uzyska się 5% ważnie oddanych wyborach)
Zgromadzenie liczy 577 deputowanych.
Wybory w dwóch turach (mogą być przeprowadzone w jednej turze jeśli wszyscy spełnią pewien wymóg. Trzeba uzyskać absolutną większość ważnie oddanych głosów w jednomandatowym okręgu wyborczym, udział kandydata w ogólnej puli głosów musi mieć nie mniej niż ¼ wszystkich zarejestrowanych w tym okręgu wyborców.)
(…)
… one większość konstytucyjną.
SZWAJCARIA
w MYŚL art. 139 K Szwajcarii Rada Narodowa (pierwsza izba parlamentu) składa się z 200 deputowanych narodu (reprezentują naród= mandat wolny). Deputowanych wybiera naród w wyborach bezpośrednich na zasadzie proporcjonalności. Co 4 lata skład ulega odnowieniu. Każdy kanton tworzy okręg wyborczy. Mandaty są rozdzielane na kantony według liczby ludności (ale minimum 1…
… o zamknięcie debaty przed zakończeniem dyskusji. Rząd może korzystać też z procedury gilotyny. Ta procedura upoważnia izbę gmin do uzgodnienia na dowolnym etapie prac nad projektem bardzo ścisłych granic czasowych dla dalszych prac nad projektem. Jeżeli taki harmonogram zostanie przyjęty to żadna taktyka opóźniająca prace nad ustawą nie może być zastosowana. Np. prace w komisjach muszą być zamknięte…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)