Wykład - Republika Włoch - charakterystyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Republika Włoch - charakterystyka - strona 1 Wykład - Republika Włoch - charakterystyka - strona 2 Wykład - Republika Włoch - charakterystyka - strona 3

Fragment notatki:

Republika Włoch.
Podstawy konstytucyjne.
Aktualna Konstytucja Włoch uchwalona została 22 grudnia 1947 roku i weszła w życie 1 styczna 1948 roku. W tym samym okresie została zniesiona we Włoszech monarchia (referendum). Jest to konstytucja sztywna. Każda jej zmiana wymaga dwukrotnego uchwalenia przez każdą izbę parlamentarną, z konieczną przerwą co najmniej 3 miesięcy miedzy nimi, przy wymogu większości bezwzględnej w trakcie drugiego głosowania. Dodatkowo, na rządnie 20% członków jednej lub drugiej izby, pół miliona wyborców lub 5 rad regionalnych, nad ustawą zmieniającą konstytucję lub ustawa konstytucyjną winno odbyć się referendum, które ewentualnie zatwierdza zmianę większością głosów.
Ogólna charakterystyka ustroju.
System ustrojowy Włoch można zaliczyć do systemów parlamentarno-gabinetowych. Parlament wybiera głowę państwa, która z kolei mianuje rząd. Rząd składa się z kierowników resortów, czyli jest Rada Ministrów. Do podjęcia swej działalności rząd potrzebuje parlamentarnej inwestytury. Występuje symetryczny bikameralizm obu izb parlamentu. Funkcjonuje system wielopartyjny.
Włochy są państwem o strukturze regionalnej. We Włoszech funkcjonuje 20 regionów (w tym 5 specjalnych: Sycylia, Sardynia, Friuli Wenecko-Julijska, Dolina Aosty, Pd. Tyrol (Trydent -Górna Adyga)). Decentralizacja władzy państwowej we Włoszech możliwość podejmowania przez organy regionów własnej działalności ustawodawczej, w granicach ustalonych przez konstytucję. Jest to jednak specyficzny rodzaj państwa unitarnego a nie federalnego. Regiony nie posiadają własnych konstytucji, a tylko statuty. Nie posiadają własnego obywatelstwa, ani sądownictwa.
System partyjny.
We Włoszech funkcjonuje system wielopartyjny. Funkcjonuje tu kilka partii wyraźnie dominujących nad innymi, głównie opozycyjne do faszyzmu: Chrześcijańsko-Demokratyczna, Komunistyczna, Socjalistyczna. Konstytucja instytucjonalizuje partie polityczna, określając ich funkcje jako „wpływanie demokratycznymi metodami na kształtowanie się polityki narodowej”. Aż do początku lat 90 te partie dyktowały to w życiu politycznym Włoch. Na początku lat 90 w wyniku wielkich afer korupcyjnych i akcji :czyste ręce” scena polityczna uległa całkowitemu przemodelowaniu. Do głosu doszło wiele nowych partii, w tym również neofaszystowskich. Powstały pomysły utworzenia państwa federalnego, (Liga Pn.) czy nawet secesji bogatej północy od biednego południa. W 1993 powstała partia Forzza Italia magnata mediów Sylvio Berlusconiego. Lecz w dalszym ciągu scena polityczna składa się z wielu partii. W 1994 w parlamencie znalazło się ich 15.


(…)

… deputowanych wybiera się w 26 okręgach wyborczych. Wyborca oddaje więc dwa głosy jeden w kolegium wyborczym, drugi w okręgu wyborczym. W kolegiach stasuje się wybory większościowe (większość zwykła), w okręgach wyborczych występuje system proporcjonalny.
System wyborczy do Senatu jest mieszany. Połowę senatorów wybiera się w wyborach większościowych (232 -kolegia jedno mandatowe), drugą połowę w wyborach…
… odpowiedzialni przed parlamentem.
Rada Ministrów.
Prezydent powołuje premiera, a następnie na jego wniosek ministrów. Dekrety nominacyjne kontrasygnowane są przez nowego premiera. Rząd musi w ciągu 10 dni uzyskać wotum zaufania ze strony Izby deputowanych i Senatu. Rozstrzygniecie zapada zwykłą większością głosów. Wniosek o wotum zaufania może postawić rząd również w czasie kadencji. Rada ministrów pełni…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz