To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
VI SYSTEM PRAWA Systemy - Typy to zespół cech charakterystycznych dla porządków prawnych określonego rodzaju, odwołujemy się do tego pojęcia gdy mówimy o prawie socjalistycznym czy kapitalistycznym, gdy porównujemy ze sobą prawo kontynentalne z prawem anglosaskim (common law) itd. R. David wymienia następujące podstawowe typy współczesnych systemów prawnych:
Civil law = prawo kontynentalne = system romańsko - germańskie
Common law = prawo anglosaskie
System prawa socjalistycznego
S. prawa Dalekiego Wschodu - Korea Płd., Japonia
S. prawa Islamu
S. prawa hinduskiego
S. prawa afrykańskiego
Systemy prawa kapitalistycznego i socjalistycznego: Kapitalizm Socjalizm Własność prywatna i gospodarka wolnorynkowa jako podstawa ustroju ekonomicznego
Podst. ustroju ekonomicznego jest własność państwowa (własność społeczna lub ogólnonarodowa) i gospodarka planowana Demokracja parlamentarna - podstawa ustroju politycznego
Podst. ustroju jest dyktatura partii komunistycznej dla której prawo i instytucje państwowe to pas transmisyjny do wykonywania działań System praw i wolności obywatelskich z wolnością słowa i zrzeszania się jako podst. porządku społecznego
Daleko posunięta negacja praw i wolności obywatelskich , w szczególności wolności słowa i zrzeszania się Instrumentalizacja - zredukowanie prawa do instrumentu polityki partii komunistycznej, która za pośrednictwem prawa kierowała całością życia ekonomicznego, politycznego i społecznego. Prawo socjalistyczne nie wniosło żadnego wkładu do kultury cywilizowanych społeczeństw.
Systemy civil law i common law: Civil law Common law Zasada prymatu ustawy Zasada prymatu ustawy
Oddzielenie tworzenia i stosowania prawa
Brak rozdziału tworzenia od stosowania prawa
Zakaz tworzenia prawa przez sądy Sądy mogą tworzyć prawo
Historyczne źródło - prawo rzymskie
Brak recepcji prawa rzymskiego
Najwyższa forma legislacji - kodeks
Najwyższa forma legislacji - ustawa Non exemplis sed legibus iudicandum est - Przeczytać strona 82 Systemy Konkretne - ogół norm, które obowiązują w określonym czasie, w określonym państwie, współczesne prawo polskie, niemiecki, angielskie.
Przepisy prawne tworzą hierarchiczną strukturę (systematyzacja pionowa) i są pogrupowane w kompleksy norm zbliżonych do siebie treściowo (systematyzacja pozioma). Normy prawne wchodzące w skład systemu są w dostatecznym stopniu nie sprzeczne i nie pozbawione luk.
Systematyzacja pionowa - hierarchia aktów normatywnych w dużym przybliżeniu odpowiada hierarchii organów państwowych, w tym sensie, iż organy hierarchicznie wyższe tworzą zwykle (ale nie zawsze) akty normatywne o wyższej mocy prawnej niż organy hierarchicznie niższe. Szczeble hierarchii aktów normatywnych:
(…)
… - najbardziej rozbudowany dział prawa wewnętrznego, reguluje władczą działalność organów państwa w różnych dziedzinach życia społecznego, działy prawa administr. - prawo łowieckie, wodne, budowlane.
Prawo cywilne - najważniejsze działy:
- prawo rzeczowe - własność, inne prawa rzeczowe, zastaw, hipoteka;
- prawo zobowiązań - umowy, odpowiedzialność za czyny niedozwolone;
- prawo spadkowe - dziedziczenie ustawowe i testamentowe;
- prawo handlowe;
- autorskie;
- wekslowe;
- czekowe;
- międzynarodowe prywatne;
Postępowanie cywilne obejmuje postępowanie w sprawach spornych (procesowe) i niespornych (nieprocesowe), a także postępowanie egzekucyjne i inne.
Prawo pracy - związek z p. cywilnym, reguluje stosunki pracy wynikające z umowy, powołania, mianowania; prawa i obowiązki pracodawców i pracowników, ochrona pracowników, układy zbiorowe pracy itd.
Prawo rodzinne - małżeństwo, prawa i obowiązki małżonków, rodziców i dzieci, stosunki rodzinne, przysposobienie, kuratela itd.
Prawo rolne - reguluje własność i użytkowanie gruntów rolnych.
Prawo karne - przestępstwa lub wykroczenia, zasady odpowiedzialności karnej;
Prawo finansowe - reguluje zasady funkcjonowania finansów publicznych (budżet, banki, podatki);
Tendencje podziału prawa:
Dyferencjacji - wyodrębniania się z istniejącej gałęzi prawa bardziej wyspecjalizowanych (z prawa cywilnego - prawo pracy i rodzinne);
Gałęzie kompleksowe (mieszane) - łączą różne elementy regulacji prawnych (prawo morskie);
Nowe - rezultat powst. nowych technologii (prawo informatyczne) lub nowych problemów społecznych (p. ochrony środowiska)
Prawo materialne - zespół norm…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)