System polityczny - pojęcie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
System polityczny - pojęcie  - strona 1 System polityczny - pojęcie  - strona 2

Fragment notatki:

1. SYSTEM POLITYCZNY System polityczny - jest jednym z trzech systemów obok społecznego i ekonomicznego. Jest konsekwencją systemu ekonomicznego ( system ekonomiczny- podział i dystrybucja środków produkcji). Polega na prawnym usankcjonowaniu panowania ekonomicznego
Są 3 sfery panowania :
- ekonomiczne - polityczne - ideologiczne → występuje, gdy uda się przekonać społeczeństwo, że panowanie ekonomiczne i polityczne jest najlepsze z możliwych ( panowanie ideologiczne pozostaje w sferze dążeń)
System polit yczny jest określany przez stosunki władzy występujące w danym społeczeństwie . Władza- to zdolność do narzucania i egzekwowania decyzji. Władza ma 3 atrybuty :
1 ). Zasięg - liczba osób, których zachowania skutecznie są władzy podporządkowane lub terytorium, na którym władza sprawowana jest skutecznie. Według części badaczy zasięg to terytorium i ludność przebywająca na danym terenie skutecznie podporządkowana władzy. Obcokrajowcy są objęci zasięgiem władzy tylko wtedy, gdy przebywają na jego terytorium.
2 ). Zakres - to liczba aktywności ludzkich skutecznie podporządkowanych władzy. Władza stara się poszerzać zakres dziedziny ( stara się ingerować we wszystkie sfery naszego życia), to, co ogranicza poszerzanie dziedziny to techniczne uwarunkowania ( władza nie jest w stanie sprawdzić czy wszystkie przepisy będą egzekwowane)
3). Siłę - można zmierzyć jej skuteczność stosunkiem decyzji wykonanych do wydanych, najlepiej gdyby ten stosunek wynosił 1:1
Na system polityczny składają się :
1. Idee i wartości - każda władza ma określoną ideologię i doktrynę i dąży do jej realizacji. Władza ma tendencję do narzucania swojej ideologii ogółowi społeczeństwa
2. Organy, instytucje i organizacje uczestniczące w procesie politycznym- organy państwowe i instytucje, także organizacje ( związki zawodowe, związki wyznaniowe, stowarzyszenia, partie polityczne). W Europie dominują partie polityczne, ponieważ decydują o rządzie. Program polityczny partii jest tylko instrumentem do zdobycia władzy. Partia wygrywająca wybory realizuje program polityczny a nie wyborczy. 3. Normy organizujące, regulujące wartości - są to normy prawne ( narzucane przez rządzących, przestrzegać ich muszą wszyscy bez względu czy są zwolennikami czy przeciwnikami władzy- takie jest prawo!)
System funkcjonowania państwa oparty jest o określony system wartości, do którego trzeba się dostosować. Normy regulujące system wartości = normy prawne.
System normatywny to nie tylko przepisy powszechnie obowiązujące, to także normy wewnętrzne ( regulujące funkcjonowanie instytucji)


(…)

….
System normatywny to nie tylko przepisy powszechnie obowiązujące, to także normy wewnętrzne ( regulujące funkcjonowanie instytucji)
Interpretacja systemu politycznego z socjologii polityki I rok
System polityczny składa się z 3 części:
↓ ↓ ↓
Idee i wartości polityczne np. organizacje i instytucje polityczne normy polityczne
Idea: egalitaryzmu, (ustrój polityczny) ↓
Wartość: sprawiedliwość społ. ↓ reżim…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz