dr hab. Roman Bcker. Notatka składa się z 1 strony.
9. SYSTEM POLITYCZNY Według Stanisława Ehrlicha system polityczny to całośc w różny sposób panujących ze sobą organizacji formalnych i nieformalnych. David Easton przedstawił komunikacyjne rozumienie systemu politycznego, czyli opartego na autorytatywnej alokacji wartości w społeczeństwie (autorytatywna - czyli ta co przesądza). Według Dahla , system polityczny jest to trwały wzór stosunków społecznych obejmujących władzę, rządzenie lub autorytet - mamy do czynienia z funkcjami reprodukcyjnymi, które obejmują nie tylko reprodukcję genetyczną, ale także np. reprodukcja akademicka (chodzenie na wykłady). S. Coleman stworzył z kolei definicję funkcjonalną - system polityczny to system oddziaływań występujący w niezależnych społeczeństwach, spełniających funkcje integracyjne i adaptacyjne poprzez możność stosowania środków przymusu. Talcott Parsons uważał, że system polityczny to podsystem społeczeństwa zapewniających osiąganie celów zbiorowych.
Różnorodność definicyjna ”państwa” :
Georg Jelinek - władza publiczna (ma prawo do używania środków przymusu), terytorium i ludność. Jeśli nie ma tych trzech elementów to nie ma państwa. Leon Petrarzycki - mamy do czynienia z państwem tak długo jak istnieje przekonanie, że jest ono potrzebne i bez alternatywne, czyli takie od którego nie ma ucieczki. Definicje powinnościowe państwa:
Nurty ideologiczne - oznacza, że mamy do czynienia z innym rozumieniem definicji państwa. Leseferyzm - państwo jako nocny stróż. Socjaldemokraci - państwo dobrobytu, państwo dbające o obywateli. Chadecja - polityka to rozsądna troska o dobro wspólne, polega to na przede wszystkim przestyganiu zasady SUBSYDIARNOŚCI. Anarchizm - państwo jest złem.
Podstawowe rodzaje systemów politycznych:
Demokracja - alternacja elit rządzących, wymiana, możliwość wymiany. Naród ma możność decydowania, rozstrzygania. To naród jest suwerenem. Nie-demokracja - nie ma alternacji elit rządzących, fałszowanie wyborów, manipulowanie nimi, wpływa się na przebieg kampanii wyborczych. H. Linz - autorytaryzm i totalitaryzm jako ustroje idealne. Totalitaryzm: Partia jest hegemonem, APP - aparat partyjno-państwowy, gnoza polityczna - weltanschaunung - całościowy pogląd na świat; autorytaryzm: junta i biurokracja rządzi, mentalność - uczuciowa moda na postrzeganie świata politycznego
Impeachment - pozbawienie funkcji głowy państwa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)