Sygnały ostrzegawcze w poszczególnych fazach „narkomańskiej kariery”; charakterystyka „czerwonych sygnałów” wg Carpcra i Dimoffa. Sygnały ostrzegawcze: - w domu: * unika rozmów, przebywania z resztą rodziny, izoluje się, ma zmienne nastroje: raz jest pobudzony, agresywny, potem ospały, depresyjny, potrzebuje coraz więcej pieniędzy lub nagle ma dużo własnych,
* nie wraca na noc,
* kłóci się bez powodu,
* łamie ustalone zasady, np. spóźnia się, znika, wieczorami,
* kłamie, * ma przekrwione spojówki,
* dużo śpi i późno wstaje,
* wykonuje tajemnicze telefony,
* mówi o samobójstwie lub próbował je popełnić,
* stracił swoje dotychczasowe zainteresowania,
* stracił zainteresowanie dawnymi przyjaciółmi,
* zmienił się fizycznie, np. schudł,
* ma problemy z prawem, np. kradzieże, włamania
* posiada przedmioty związane z narkotykami: bibułki do robienia skrętów.
- w szkole: * ma problemy z koncentracją,
* znacznie pogorszyły mu się stopnie,
* regularne spóźnienia,
* wagary,
* coraz częściej obwinia nauczycieli za swoje problemy,
* ma problemy z dyscypliną.
Charakterystyka „czerwonych sygnałów”: - zmiana osobowości - narkotyki sprawiają, że dziecko staje się kimś innym. Objawia się to ogólną utratą motywacji do działania, ale pogłębiają się także inne już istniejące trudności psychologiczne: może to być niska samoocena czy brak dojrzałości, które pchnęły dziecko w nałóg. Wiedząc, że odurzanie się jest czymś złym i trzeba je ukrywać, dzieci zmuszone są kłamać i przyjmować postawy obronne. Związki z ludźmi zmieniają się i kruszą.
- zmiany w aktywności i nawykach - narkotyki potrafią odmienić najbardziej podstawowe wyróżniki życia jednostki, poczynając od rytmu snu i czuwania oraz nawyków jedzeniowych po system wartości i przekonań. Stare przyjaźnie i ulubione zajęcia zostaną porzucone w miarę jak narkotyki będą coraz bardziej dominować w życiu, a uzależniony szukać będzie towarzystwa sobie podobnych. Problemy zaczną narastać poza domem - w szkole lub w pracy, gdzie nauczyciele i szefowie bardziej obiektywni niż rodzice nie dadzą sobą manipulować.
- zmiany w wyglądzie fizycznym - na ciele pozostają wyraźne znamiona używania narkotyków, można zauważyć wyraźny spadek masy ciała, a także to, że osoba ma bardzo obniżoną odporność, częściej choruje. Widocznymi objawami są ślady wkłucia na rękach, zaczerwieniony nos, przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice, brak kontroli nad ruchami gałek ocznych, wyraźne gorsze zapamiętywanie, przewidzenia.
(…)
…, wyraźne gorsze zapamiętywanie, przewidzenia.
- akcesoria - posiadanie przez dziecka fajek, bibułek do skrętów, igieł, strzykawek, leków.
- kolizje z prawem - łączenie narkotyków z prowadzeniem samochodem to nieuchronne mandaty i stłuczki. W poszukiwaniu pieniędzy narkomani kradną, napadają lub sprzedają swoją własność lub ciało. Narkomanii towarzyszy agresja, brutalność i niepohamowanie.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)