Style decyzyjne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1715
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Style decyzyjne-opracowanie - strona 1 Style decyzyjne-opracowanie - strona 2 Style decyzyjne-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Style decyzyjne - różnice indywidualne
Wyróżnia się cztery odmienne sposoby indywidualnego podejmowania decyzji. Podstawą jest stwierdzenie, że ludzie różnią się pod dwoma względami. Pierwszy to sposób myślenia. Niektórzy są logiczni i racjonalni. Niektórzy zaś intuicyjni i twórczy. Drugi wzgląd dotyczy tolerowania wieloznaczności przez daną osobę. Niektórzy odczuwają silną potrzebę minimalizowania niejednoznaczności informacji, inni potrafią jednocześnie przetwarzać wiele myśli. Kiedy naniesie się te dwa wymiary na wykres otrzymujemy cztery style podejmowania decyzji:
dyrektywny
analityczny
koncepcyjny
behawiorystyczny
Ludzie o dyrektywnym stylu podejmowania decyzji cechują się niską tolerancją wobec niejednoznaczności i dążą do racjonalności; są sprawni i logiczni. Jednakże troska o sprawność prowadzi do podejmowania decyzji przy dysponowaniu minimalną ilością informacji i do oceniania niewielu możliwości. Ludzie typu dyrektywnego szybko podejmują decyzję i skupiają uwagę na najbliższej przyszłości.
Ludzie typu analitycznego cechują się znacznie większą tolerancją wobec niejednoznaczności niż decydenci typu dyrektywnego. Pragną większej ilości informacji i rozważają większą liczbę możliwości niż ci ostatni. Kierowników analitycznych najtrafniej można określić jako decydentów rozważnych, umiejących sobie radzić z nowymi sytuacjami albo się do nich dostosowywać.
Osoby o stylu koncepcyjnym mają bardzo szerokie spojrzenie i rozważają wiele możliwości. Skupiają uwagę na długich okresach i potrafią wyszukiwać twórcze rozwiązania problemów.
Ludzie o stylu behawiorystycznym to decydenci, którzy potrafią współpracować z innymi. Troszczą się o osiągnięcia kolegów i podwładnych. Chętnie przyjmują propozycje innych i korzystają z narad do komunikowania się. Takie osoby unikają konfliktów i pragną akceptacji.
Zdefiniowaniu własnego stylu podejmowania decyzji służy poniższy kwestionariusz.
Kwestionariusz stylów podejmowania decyzji przez młodzież∗
Instrukcja
Kwestionariusz dotyczy sytuacji związanych z Twoją przyszłą pracą. Zawiera opisy typowych decyzji podejmowanych w środowisku zawodowym
Poszczególnym twierdzeniom kwestionariusza przypisz odpowiednie liczby (rangi):
8 - kiedy dane twierdzenie opisuje Cię najlepiej
4 - kiedy dane twierdzenie opisuje Cię w średnim stopniu
2 - kiedy dane twierdzenie opisuje Cię w niewielkim stopniu
1 - kiedy dane twierdzenie w ogóle Cię nie opisuje Wpisz rangi w kratki obok twierdzeń
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz