skala ciss

Nasza ocena:

3
Pobrań: 3941
Wyświetleń: 25039
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
skala ciss - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 2 strony jest zapisana w doc. Kwestionariusz CISS bo o nim jest ta notatka składa się z 48 prostych stwierdzeń, opisujących zachowanie ludzi w sytuacjach stresowych. Badany ma określić własne zachowania za pomocą 5-stopniowej skali Likerta, która określa częstotliwość, z jaką dana aktywność jest podejmowana w sytuacji stresowej. Jeśli chcesz zbadać jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych bądź chcesz w ten sposób sprawdzić kogoś koniecznie ściągnij sobie tą notatkę

KWESTIONARIUSZ CISS
Szczepaniak P., Strelau J., Wrześniewski, K. (1996). Diagnoza stylów radzenia sobie ze stresem za pomocą polskiej wersji Kwestionariusza CISS Endlera i Parkera, Przegląd Psychologiczny, 39, 187-210.
Prace nad przygotowaniem Kwestionariusza Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych - Coping Iventory for Stressful Situations (CISS) Norman S. Endler i James D. A. Parker podjęli w roku 1986. Dostępna polska wersja kwestionariusza została opracowana przez P. Szczepaniaka, J. Strelua i K. Wrześniewskiego w latach 90-tych. Autorzy kwestionariusza opierają się na interakcyjnym modelu teoretycznym radzenia sobie. Według nich podejmowane przez człowieka działania zaradcze w konkretnej sytuacji stresowej, są efektem interakcji, która zachodzi pomiędzy cechami sytuacji a stylem radzenia sobie charakterystycznym dla danej jednostki. Styl radzenia to typowy dla danej jednostki sposób zachowania w różnych sytuacjach stresowych.
Budowa kwestionariusza.
Kwestionariusz CISS składa się z 48 prostych stwierdzeń, opisujących zachowanie ludzi w sytuacjach stresowych. Badany ma określić własne zachowania za pomocą 5-stopniowej skali Likerta, która określa częstotliwość, z jaką dana aktywność jest podejmowana w sytuacji stresowej. Kwestionariusz służy do pomiaru trzech stylów radzenia sobie ze stresem: Stylu Skoncentrowanego na Zadaniu (SSZ), Stylu Skoncentrowanego na Emocjach (SSE), Stylu Skoncentrowanego na Unikaniu (SSU).
Każda ze skal, mierząca poszczególne style radzenia sobie, składa się z 16 pozycji, stąd osoby badane mogą uzyskać w każdej ze skal od 16 do 80 punktów.
Skala Styl skoncentrowany na zadaniu (SSZ) określa styl radzenia sobie ze stresem polegający na podejmowaniu zadań. Osoby uzyskujące wysokie wyniki w tej skali mają tendencję do podejmowania wysiłków zmierzających do rozwiązania problemu przez poznawcze przekształcenia lub próby zmiany sytuacji.
Skala Styl skoncentrowany na emocjach (SSE) dotyczy stylu charakterystycznego dla osób, które w sytuacjach stresowych wykazują tendencję do koncentracji na sobie, na własnych przeżyciach emocjonalnych, takich jak złość, poczucie winy, napięcie. Osoby te mają również tendencję do myślenia życzeniowego i fantazjowania, co ma na celu zmniejszenie napięcia emocjonalnego związanego z sytuacją stresową. Czasami jednak mogą powiększać poczucie stresu, powodować wzrost napięcia bądź przygnębienia. Skala Styl skoncentrowany na unikaniu (SSU) określa styl radzenia sobie charakterystyczny dla osób, które wykazują tendencję do wystrzegania się myślenia, przeżywania i doświadczania tej sytuacji. Styl ten może przyjmować dwie formy: angażowanie się w czynności zastępcze (ACZ), na przykład oglądanie telewizji, objadanie się, myślenie o sprawach przyjemnych, sen albo poszukiwanie kontaktów towarzyskich (PKT) ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz