Stwierdzenie nabycia spadku

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stwierdzenie nabycia spadku - strona 1 Stwierdzenie nabycia spadku - strona 2 Stwierdzenie nabycia spadku - strona 3

Fragment notatki:

Stwierdzenie nabycia spadku Koncepcja nabycia spadku z chwilą jego otwarcia ma taki skutek, że nie ma żadnego zewnętrznego przejawu przejścia praw ze spadkodawcy na spadkobiercę , co z kolei wprowadza niepewność w obrocie prawnym - dlatego też w prawie polskim przyjęto koncepcję sądowego stwierdzenia nabycia spadku, które potwierdza dla wszystkich kto i w jakim zakresie dziedziczy. Stwierdzenie nabycia spadku wydaje sąd w drodze postanowienia po przeprowadzeniu postępowania nieprocesowego - w postępowaniu wymienia się spadkobierców i ich udziały spadkowe (nie wymienia się osób, które nie chciały lub nie mogły dziedziczyć, tak jakby spadku nie dożyły).
Stwierdzenie musi obejmować cały spadek po jednym spadkobiercy , nie może dotyczyć jedynie części majątku.
Stwierdzenie może dotyczyć kilku spadkodawców, ale musi być rozbite na odrębne części oddzielnie dla każdego spadkodawcy (np. postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach).
W stwierdzeniu nie wymienia się konkretnych składników majątkowych , a jedynie udziały w spadku.
Postanowienie może być wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy od otwarcia spadku , chyba że : Wszyscy spadkobiercy są już znani. Wszyscy spadkobiercy złożyli oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo upłynął już termin do złożenia takich oświadczeń. Postanowienie ma charakter deklaratywny , stwierdza jedynie istniejący już stan prawny, nie czyni nikogo spadkobiercą - z tego postanowienia wynika domniemanie , że osoba, która jest wskazano jako spadkobierca jest spadkobiercą. Domniemanie to jest wzruszalne , ale można obalić je tylko w szczególny sposób - trzeba uzyskać uchylenie lub zmianę postanowienia sądu, które stanowi podstawę domniemania. Oba lenie domniemania nie unieważnia czynności prawnej dokonanej osobą trzecią w dobrej wierze , a tym kto uzyskał stwierdzenie nabycia spadku, a spadkobiercą nie był. Stwierdzenie nabycia spadku posiada walor dowodowy , że osoba w nim wskazana jest spadkobiercą. W pewnym zakresie stwierdzenie jest wyłączonym dowodem legitymującym spadkobiercę.
Zapewnia ochronę osobom trzecim działającym w dobrej wierze (przy czynnościach prawnych z osobą wskazaną jako spadkobierca). Legitymacja spadkobiercy. Wyłączność dowodowa - stwierdzenie nabycia spadku jest wyłącznym dowodem względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia (muszą zachodzić dwie okoliczności): Spadkobierca powołuje się na to, że z mocy dziedziczenia nabył określone prawa wchodzące w skład spadku (np. żąda wydania rzeczy).

(…)

… może w określonych przypadkach domagać się od osoby podającej się za spadkobiercę naprawienia szkody związanej z rozporządzeniem prawem, a jeśli czynność została dokonania nieodpłatnie to ma roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia wobec osoby trzeciej. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz