Stwierdzenie nabycia spadku - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stwierdzenie nabycia spadku - omówienie - strona 1 Stwierdzenie nabycia spadku - omówienie - strona 2 Stwierdzenie nabycia spadku - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Stwierdzenie nabycia spadku
Gdy chodzi o potwierdzenie faktu nabycia spadku regulacje uległy zmianie w drodze noweli z 24 sierpnia 2007 roku, która weszła w życie 2 października 2009 roku. Nowela ta poza stwierdzeniem nabycia spadku wprowadziła nową regulację, jaką jest akt potwierdzenia dziedziczenia.
Stwierdzenie nabycia spadku wydawane jest przez sąd, natomiast akt poświadczenia dziedziczenia jest aktem notarialnym, a więc sporządzanym przez notariusza. Przyjmuje się zazwyczaj, że „i jedno i drugie” definitywnie potwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę, w tym sensie, że stanowią legitymację i dowód tego, że konkretna osoba jest spadkobiercą po konkretnym spadkodawcy.
Nabycie spadku w myśl prawa spadkowego następuje ex lege z chwilą otwarcia spadku, a spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. To nabycie ma jednak charakter prowizoryczny, gdyż spadkobierca ma 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku.
Stwierdzenie nabycia spadku wydawane jest przez sąd na wniosek osoby mającej w tym interes. Sąd przeprowadza postępowanie w trybie nieprocesowym, w wyniku którego określa w orzeczeniu sądowym krąg spadkobierców dziedziczących po określonym spadkodawcy, tytuł dziedziczenia oraz udziały poszczególnych spadkobierców.
Z wnioskiem o sądowe stwierdzenie nabycia spadku może przede wszystkim wystąpić spadkobierca, spadkobierca spadkobiercy, a także inne osoby które wykażą określony interes, np. wierzyciele spadkobiercy i wierzyciele spadku, osoby uprawnione z tytułu zachowku, osoby uprawnione z tytułu zapisu.
We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy określić:
- osobę spadkodawcy i datę śmierci na podstawie dołączonego akt zgonu i miejsce śmierci - sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania
- wnioskodawcę oraz wszystkich potencjalnie znanych spadkobierców
- tytuł dziedziczenia, np. wskazanie stopnia pokrewieństwa, akt urodzenia, akt małżeństwa, który upoważnia do twierdzenia że ktoś jest spadkobiercą
- ze wskazaniem testamentu oraz miejsca jego złożenia
W toku postępowania sąd, jeżeli nie poweźmie żadnych wątpliwości i pojawiły się wszystkie osoby wskazane w testamencie, może to postępowanie ograniczyć do odebrania oświadczenia, że nie wiedzą o istnieniu innych osób uprawnionych do spadku.
Trzeba jednak pamiętać, że sąd bada z urzędu kto jest spadkobiercą. W konsekwencji może wydać stwierdzenie nabycia spadku na rzecz innych osób niż te, które były wskazane przez wnioskodawcę lub też może wydać stwierdzenie nabycia spadku na rzecz tych osób, ale zmodyfikowane niż wnioskodawca.
Jeżeli natomiast sąd poweźmie wątpliwości czy istnieją także inne osoby uprawnione do dziedziczenia lub z innego powodu sąd uzna, że samo zapewnienie wnioskodawcy nie jest uzasadnione, wówczas zawiesza postępowanie oraz wzywa wszystkich potencjalnych spadkobierców do wzięcia udziału w sprawie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz