Stosunki pomiędzy spadkobiercami po dziale spadku

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunki pomiędzy spadkobiercami po dziale spadku - strona 1 Stosunki pomiędzy spadkobiercami po dziale spadku - strona 2

Fragment notatki:

Stosunki pomiędzy spadkobiercami po dziale spadku Art. 1046. k.c.
Po dokonaniu działu spadku spadkobiercy są wzajemnie obowiązani do rękojmi za wady fizyczne i prawne według przepisów o rękojmi przy sprzedaży. Rękojmia co do wierzytelności spadkowych rozciąga się także na wypłacalność dłużnika.
Dział spadku ma doprowadzić do trwałego podziału majątku tak aby poszczególni spadkobiercy w sposób całkowicie niezależny zajęli przekazane im udziały spadkowe. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że przedmiot, który dany spadkobierca otrzymał w ramach swojej schedy: Ma wady fizyczne - jest zniszczony, niesprawny, wybrakowany. Ma wady prawne - prawo własności w rzeczywistości przypada komuś innemu, jest obciążony ograniczonym prawem rzeczowym osoby trzeciej. W przypadku wierzytelności wadą jest również niewypłacalność dłużnika .
W takim wypadku spadkobiercy są wobec siebie wzajemnie zobowiązani do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży. W wypadku umownego podziału - spadkobierca, który przejął przedmiot dotknięty wadą ma prawo odstąpić od umowy (co spowoduje konieczność ponownego działu spadku ) lub żądać od pozostałych spadkobierców odpowiedniego wyrównania pieniężnego - w obu przypadkach może mu jeszcze przysługiwać roszczenie odszkodowawcze . W wypadku sądowego podziału - jeżeli nie zachodzi podstawa do uchylenia orzeczenia w drodze wznowienia postępowania lub kasacji - spadkobiercy przysługuje jedynie roszczenie o wyrównanie pieniężne i ewentualne odszkodowanie .
Po dziale spadku co do zasady ustaje odpowiedzialność solidarna za długi spadkowe : Jeżeli świadczenie jest podzielne, to dług dzieli się z mocy prawa pomiędzy spadkobierców stosowanie do ich udziałów - 4 spadkobierców dziedziczy dług o wysokości 100, a więc z mocy prawa po dziale spadku każdy będzie odpowiedzialny za 25. Jeżeli spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza to świadczenie podzielne dzieli się z mocy prawa, ale jest ograniczone co do wartości aktywów danego udziału - np. spadek ma aktywa w wysokości 50, a długi w wysokości 100 - dziedziczą 2 osoby w częściach równych z dobrodziejstwem inwentarza - każdy z nich będzie odpowiedzialny za 25. W przypadku świadczenia niepodzielnego przyjmuje się, że nawet po podziale spadku spadkobiercy odpowiadają solidarnie - przysługuje im jednak regres, który ostatecznie rozdzieli ciężar kosztów stosownie do udziałów. 2
2
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz