stosunek prawa i moralności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1638
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
stosunek prawa i moralności - omówienie - strona 1 stosunek prawa i moralności - omówienie - strona 2 stosunek prawa i moralności - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

26.X.2012 r.
Stosunek prawa i moralności.
Prawo do moralności samo nawiązuje:
Przepisy prawa w wielu miejscach zawierają klauzule generalne - mają za zadanie odesłać czytelnika do reguł poza prawnych, główną klauzula jest zasad współżycia społecznego. Art. 5 KC, mówi, że ktoś nadużywa prawa kto używa go niezgodnie z zasadami współżycia społecznego; przykład: córka domagała się eksmisji matki z mieszkania z powodu naużywania alkoholu. Sąd odmówił wykonania eksmisji, ze względu na to, że byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - córka powinna opiekować się matką. Art. 65 KC, o oświadczeniach woli; przykład: problem z ustanowieniem co strony sobie zapisały, należy wziąć pod uwagę zwyczaje. Zasady te nie są nigdzie skodyfikowane. Zasady współżycia społecznego są jak moralność - nie są nigdzie spisane, przez kogoś ustanowione, ale ich treść jest tak sformułowana, iż jest oczywista. Nazwa zasady życia społecznego (w innych krajach zasada słuszności) powstała w okresie PRL. Luki w prawie - niektóre z luk w prawie wiążą się z moralnością.
Obowiązywanie praw; obowiązywanie aksjologiczne - prawo uważa się na wiążące nie tylko ze względu na to, że zostało zapisane i ustanowione, ale dlatego też, że jest zgodne z moralnością. Za prawo obowiązujące będzie uchodzić takie prawo, które nie jest sprzeczne z wartościami moralnymi. Aksjologia - bardzo ogólne pojęcie; nauka zajmująca się wszelkimi wartościami, np.: sprawiedliwość jest normą moralną. Przykłady: zastosowanie argumentu, idei, opisanej przez Gustawa Radbrucha, nazwaną Formułą Radbrucha. Teza Radbrucha: Ius et lex - ustawa i prawo; Radbruch rozdziela ustawę i prawo. Myśl Radbrucha:
Jeżeli ustawa jest sprzeczna z moralnością,
to należy postępować zgodnie z prawem,
chyba, że ta sprzeczności ustawy z prawem
dąży do rażącej niesprawiedliwości.
Przykłady:
Ustawa niemiecka zakładała, że kto został wywieziony poza granice Niemiec podczas wojny traci obywatelstwo, jednocześnie nie może dochodzić spadku. Jeden z wyroku sądu powołał się na tezę Radbrucha.
Kolejną sprawą była ustawa, że strażnicy w Berlinie mogli strzelać do uciekinierów z Berlina Wschodniego. W latach dziewięćdziesiątych odbyły się procesy strażników. W orzeczeniach sądu odwołano się do tezy Radbrucha.
Powiązania prawa z moralnością:
Gdy prawo jest tworzone, zwraca się uwagę na zgodność z zasadami moralności
Gdy prawo jest wykorzystywane.
Gdy wysuwa się roszczenia moralne na temat tego, jak to prawo jest stosowane.
Fuller: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz