To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Stosunek pracy( definicja, cechy charakterystyczne, odróżnienie od zatrudnienia niepracowniczego, podstawy zatrudnienia, umowa o pracę i jej rodzaje) Stosunek cywilny a stosunek pracy W stosunku cywilnym praca jest wykonywana samodzielnie przez strony umowy , czyli podmioty o równej pozycji prawnej. W stosunku pracy praca jest podporządkowana , a więc jest wykonywana pod kierownictwem pracodawcy , który kreuje zasady wykonania tej pracy(główną charakterystyczną cechą jest prawo pracodawcy do wydawania poleceń - polecenia jedynie konkretyzują to do czego się pracownik zobowiązał, a nie mogą kształtować stosunku prawnego). Podporządkowanie wewnętrzne - polecenia określające jak wykonywać pracę, określają parametry wykonywanej pracy, pracodawca ma prawo do ich ustalania. Podporządkowanie zewnętrzne - podporządkowanie organizacyjne. Pracownik wykonuje swoja pracę w pewnej organizacji, organizacji czasu pracy, bhp, miejsca pracy i zespołu w jakim pracuje pracownik. Pracodawca wyznacza pracownikom miejsce i funkcje w tej organizacji. Nie we wszystkich rodzajach pracy muszą występować oba rodzaje podporządkowania - wystarczy, że występuje podporządkowanie zewnętrzne/organizacyjne(np. podczas wykonywania pracy wysoko wyspecjalizowanej lub związanej z twórczością, gdzie pracownik wykonuje pracę niemalże samodzielnie - np. lekarz, który wykonuje pracę samodzielnie w obrębie jednostki organizacyjnej jaką jest szpital). Podporządkowanie komplikuje się kiedy chodzi o tzw. nietypowe formy zatrudnienia :
praca tymczasowa - praca wykonywania przy współpracy trzech podmiotów. Agencja pracy ma podpisaną umowę o pracę z pracownikiem, którego wypożycza pracodawcy użytkownikowi, który jest odbiorcą pracy pracownika. W tym wypadku powstaje problem podporządkowania organizacyjnego pracownika, który przeważnie cechuje się pewnym podziałem tych kompetencji pomiędzy agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem.
telepraca - praca na dystans, praca przez telefon. Podporządkowanie nie jest tak intensywne, gdyż nie ma kontaktu pracodawcy z pracownikiem, co powoduje znaczące modyfikacje tych stosunków.
kierownicy pracy/menadżerowie/top management - osoby na najwyższych stanowiskach menadżerskich, które same organizują pracę i wydają polecenia, które właściwie nie są podporządkowane pracodawcy, bo sami kreują pewne zasady i są samodzielni. Doktryna zastanawia się czy jest to w ogóle stosunek pracy, gdyż nie ma elementu podporządkowania, z drugiej jednak strony menadżer nie działa na swoją rzecz, lecz na rzecz pracodawcy, który zbiera owoce tej pracy. /Prof. Góral uważa, że stosunek pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem na podstawę dla zatrudnienia menadżerów, lepiej umowy cywilnoprawne/
(…)
… przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, nie wszystkie, ale przynajmniej w pewnej istotnej wysokości. Po wypłacie tych wynagrodzeń Fundusz wchodzi w miejsce pracownika i staje się wierzycielem pracodawcy(nie przekreśla to zasady ryzyka gospodarczego). Czasem pracownicy biorą udział w partycypacji efektów gospodarczych pracodawcy(zwłaszcza w sytuacji menadżerów i kierowników) Przykładem jest premia…
… jednak o pewnej partycypacji w tym ryzyku - w czasie postoju pracownik otrzymuje wynagrodzenie przestojowe, niższe, więc nie osiąga takich wynagrodzeń jakby pracę wykonywał.
Osobowe - pracodawca ponosi konsekwencje złej polityki kadrowej i złego doboru pracowników. Mimo, że dany pracownik jest nieodpowiedni to pracodawca i tak musi wypłacić mu wynagrodzenie(co prawda można wypowiedzieć umowę o pracę, ale przez okres wypowiedzenia musi wypłacać wynagrodzenie). Przykładem mogą być przepisy o odpowiedzialności materialnej pracowników - odchodzi się od pełnej kompensaty jak w prawie cywilnym, jeśli pracownik wyrządzi szkodę nieumyślnie to nie odpowiada w pełni, tylko jest to ograniczone(różne ograniczenia - najbardziej jaskrawy przykład to ograniczenie do trzykrotności wynagrodzenie). Socjalne - Pracownik…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)