Stosunek pracy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek pracy - wykład - strona 1 Stosunek pracy - wykład - strona 2

Fragment notatki:

STOSUNEK PRACY Stosunek pracy - stosunek pracy to stosunek prawny zachodzący między dwoma podmiotami, z których jeden - zwany pracownikiem - obowiązany jest świadczyć osobiście w sposób ciągły powtarzający się na rzecz i pod kierownictwem oraz na ryzyko drugiego podmiotu - zwanego pracodawcą - pracę określonego rodzaju w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca zatrudniać pracowników za wynagrodzenie (art. 22 § 1 KP).
Cechy stosunku pracy - Poniższe cechy stosunku pracy muszą wystąpić aby można było mówić o zatrudnieniu pracowniczym. Wykonywanie pracy odbywa się w szczególny sposób:
a) Dobrowolność: zgodnie z zasadami wolności pracy w ramach stosunku pracy można pracować tylko dobrowolnie. Brak dobrowolności występuje w stosunku służbowym (służby mundurowe)
b) Osobistość: pracownik nie może się przy wykonywaniu pracy wyręczyć inną osobą. Pracę musi wykonać osobiście tak więc w przypadku zgonu pracownika stosunek pracy wygasa, bo nikt nie może wstąpić na miejsce tego pracownika do stosunku pracy.
c) Odpłatność: polega na tym że pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia. Pracodawca zawsze zatrudni go „za wynagrodzeniem”.
d) Trwałość: przejawia się tym iż wykonuje on swoje czynności w sposób ciągły i powtarzający się. Nie są to więc czynności jednorazowe.
e) Podporządkowanie: pracownik w procesie pracy ma obowiązek wykonywania poleceń przełożonych oczywiście jeżeli nie są one bezprawne lub przestępne.
f) Ryzyko pracodawcy ma postać: * ryzyka technicznego, które polega na tym iż w razie spowodowania tzw. przestoju w pracy, a więc z przyczyn technicznych pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. * ryzyko gospodarcze - polega na tym iż pracodawca ponosi również ujemne skutki rezultatów pracy świadczonej przez pracownika.
* ryzyko osobowe - polegające na tym iż pracodawca obciążony jest skutkami niewłaściwego przygotowania zawodowego pracownika, braku kwalifikacji.
* ryzyko socjalne - pracodawca ponosi różnego rodzaju ciężary socjalne np. płaci wynagrodzenie w czasie badań lekarskich itp.
Pozorność zatrudnienia: kodeks pracy w sposób wyjątkowy zwalcza pozorność zatrudnienia polegająca na tym że strony przyjęły iż praca jest wykonywana na innej podstawie niż stosunku pracy chociaż w rzeczywistości jest ona wykonywana w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Wtedy bez względu na nazwę tego stosunku pracy ustawodawca nakazuje traktować taki stosunek prawny jak stosunek pracy. Prawo pracy przewiduje różnego rodzaju sankcje łącznie z sankcjami karnymi z tytułu zawierania umów pozorowanych. Dosyć często z takim zjawiskiem dochodzi w przypadku samo zatrudnienia, które jest rodzajem działalności gospodarczej.


(…)

… zatrudnionych w agencji pracy tymczasowej. Dla takiego pracownika pracodawcą jest agencja ale praca jest wykonywana nie na jej rzecz tylko na rzecz tzw. pracodawcy użytkownika, który z agencją zawarł umowę.
Rodzaje stosunków pracy - stosunek pracy może być następującego rodzaju (tzw. akty):
a) zatrudnienie na podstawie umowy
b) zatrudnienie na podstawie mianowania c) zatrudnienie na podstawie powołania d…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz