Stosunek pracy na podstawie powołania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stosunek pracy na podstawie powołania  - strona 1

Fragment notatki:

STOSUNEK PRACY NA PODSTAWIE POWOŁANIA 1.kodeks handlowy posłużył się instytucją powołania dla określenia sposobu kreowania składu zarządu spółki prawa handlowego
2.ksh z 2000r. przewidział powołanie członków zarządu przez walne zgromadzenie wspólników albo radę nadzorczą
3.kodeks pracy nie wskazuje z jakimi pracownikami nawiązuje się stosunek pracy na podstawie powołania. Art.68 ogranicza się do odesłania do przepisów odrębnych i wykonawczych, wydanych na podstawie art. 298 kp.
4. powołanie jest aktem jednostronnym . Musi być zgoda osoby powołanej na podjęcie zatrudnienia.
5. art.68²§1- „ Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w terminie określonym w powołaniu, a jeżeli termin ten nie został określony-w dniu doręczenia powołania, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej ”§2 -„ powołanie powinno być dokonane na piśmie”
6.„powołanie może być poprzedzone konkursem, choćby przepisy szczególne nie przewidywały wymogu wyłonienia kandydata na stanowisko wyłącznie w wyniku konkursu”- art.68¹ 7.do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyłączeniem przepisów regulujących:
-tryb postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę
-rozpatrywanie sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania:
a)o bezskuteczności wypowiedzeń
b)o odszkodowaniu przewidzianym w razie wypowiedzenia umowy o pracę
c)o przywróceniu do pracy- art.69 8. pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być odwołany niezwłocznie lub w określonym czasie przez organ, który go powołał- art.70§1. odwołanie powinno być dokonane na piśmie -§1¹.§2- odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę . W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem (wypłata gwarancyjna).
9. art.71 -zatrudnienie w okresie wypowiedzenia -„ Na wniosek lub za zgodą pracownika pracodawca może zatrudnić go w okresie wypowiedzenia przy innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego kwalifikacje zawodowe, a po upływie okresu wypowiedzenia zatrudnić na uzgodnionych przez strony warunkach pracy i płacy”.
10. art.72 - odwołanie w okresie usprawiedliwionej nieobecności - §1 „ Jeżeli odwołanie nastąpiło w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, bieg wypowiedzenia rozpoczyna się po upływie tego okresu” ,§2 „ W razie odwołania pracownicy w okresie ciąży, organ odwołujący jest obowiązany zapewnić jej inną pracę, odpowiednią ze względu na jej kwalifikacje zawodowe, przy czym przez okres równy okresowi wypowiedzenia pracownica ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem(...)”.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz